Van'da yasağa rağmen Kürt Dil Bayramı yürüyüşü: 'Kürtçe Kürtlerin onuru, varlık nedenidir'

Kürt Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında Van'da düzenlenen yürüyüş ve basın açıklaması valiliğin yasak kararıyla engellenmek istendi. Açıklama abluka altında yapılan yürüyüşün ardından yapıldı: "Kürtçe, Kürtlerin onuru, ulusal değeri ve varlık nedenidir"

Şenol BALI


VAN - 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında bugün Van'da yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi. Dil, Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA), Destar Dergisi, DEM Parti, HDP ve DBP Van il Örgütü, TJA, İHD Van Şubesi üyeleri DEM Parti Van İl Binasında toplandı. Ancak polis, Van Valiliğinin 10-15 Mayıs tarihleri arasındaki eylem ve etkinlik yasağını gerekçe göstererek yürüyüşü engellemek istedi. Dernekler ve siyasi partilerin binadan çıkmasına izin verilmedi.

Görüşmelerin ardından katılımcılar polis ablukasında slogan atılmadan ve döviz açmadan ARSİSA Derneği’ne yürüdü. Geleneksel giysiler giyen kadınların erbane çaldığı yürüyüşe DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal de katıldı.

SLOGANLARA SİRENLİ ENGEL

Dernek binasına varıldığında 'bê ziman jîyan nabe’ (dilsiz yaşam olmaz), 'bîjî zimanê kurdî (Yaşasın Kürtçe) sloganları atılması üzerine polis, katılıncıları siren çalarak engellemeye çalıştı. Burada '15’ê Gûlanê roja zimanê Kurdî Pîroz be’ (15 Mayıs Kürtçe günü kutlu olsun) yazılı pankart ve 'Zimanê min welatê min e' ( Dilim, ülkemdir), 'ji bo kurdî tekoşîn' (Kürtçe için mücadele) yazılı dövizler açıldı.

whatsapp-gorsel-2024-05-13-saat-16-20-12-a17fc714.jpg

'KÜRTÇE KÜRTLERİN VARLIK NEDENİDİR'

Açıklamada konuşan ARSİSA Derneği yöneticilerinden Evindar Akbulut, "Kürtçe, Kürtlerin onuru, ulusal değeri ve varlık nedenidir. Kürtçenin özgürlüğü, Kürtlerin kurtuluşu ve özgürlüğünün en büyük kaynağıdır. Kürtler bu bilinçle her zaman ve her yerde Kürtçeyi korumak ve geliştirmek için büyük emekler verdi. Bütün engelleme ve zorluklara rağmen Kürt kadınları ve anneleri, mücadelecileri ve öncüleri mücadelesini aralıksız sürdürdü. Bunlardan biri de Celadet Eli Bedirxan’dır. Bedirxan ve arkadaşları, çalışmalarıyla Kürtçenin imdadına yetişti" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-05-13-saat-16-20-12-f5fc23b4.jpg

'DİL MÜCADELESİNİN ANA KAYNAĞI KÜRT KADINLARIDIR'

Kürt kadınlarının dilin korunması ve geliştirilmesi için verilen mücadelenin öncüsü olduğunu söyleyen Akbulut, "Dil mücadelesinin ana kaynağı Kürt kadınlarıdır. Kadın ve yaşam derken bu söylemin anlamını ve ruhunu iyi biliyoruz. Kadın, yaşamın olduğu gibi dilin de temel kurucusudur. Kadınlar nasıl ilk devrimci ve mücadeleci olduysa dilin de devrimcisi ve mücadelecisi kadınlar olmuştur. Kürt halkının tarihinde dilin korunması ve geliştirilmesi, Kürt kültürü ve değerleri için birçok Kürt kadını mücadelenin öncüleri olmuş ve çalışma yürütmüştür" dedi.

Öne Çıkanlar