Veteriner hekimler iş bırakıyor: Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmak istiyorlar

Veteriner hekimler iş bırakıyor: Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmak istiyorlar
Yayınlanma:
A+ A-
Veteriner hekimler son günlerde yaşanan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla 21 Ağustos’ta iş bırakıyor. Türk Veteriner Hekimler Birliği ile 56 Veteriner Hekim Odası ülke genelinde iş bırakma çağrısında bulundu.

Artı Gerçek - Ankara’da 3 Ağustos’ta Veteriner Hekim Ceren Eroğlu’na yapılan saldırı sonrası sağlıkta şiddeti tekrar gündeme getirdi. Veteriner hekimler 21 Ağustos’ta iş bırakma kararı aldı.

İş bırakma eylemi kapsamında veteriner hekimler, meslek kanununda düzenleme ve Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil edilmeyi talep edecek. 21 Ağustos günü acil durumdaki hasta hayvanlar için tedaviye erişim noktasında gerekli önlemler alındı.

Veteriner hekimlere karşı şiddetin giderek arttığını ifade eden İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Biz sağlık çalışanı olmamıza rağmen Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamında değerlendirilmedik. Yine sağlık çalışanı olmamıza rağmen Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan hiçbir iyileştirmeden faydalanmadık. Veteriner hekimler teknik alanda yapılan iyileştirmelerden de faydalanmadı. Dolayısıyla saldırılara, ihmallere, ihlallere açık hale gelen bir meslek grubu olduk” dedi.

‘TOPLUM SAĞLIĞINI RİSKE ATAN CİDDİ SONUÇLARLA KARŞILAŞABİLİRİZ’

“Veteriner hekimlere dönük şiddetin yaygın bir etkisi var” diyerek sözlerine devam eden Arslan, şunları söyledi:

“Veteriner hekimler gıda kontrolünde çalışıyorlar. Halk sağlığı açısından gıda kontrolünde doğru karar verebilmek için baskı altında kalmadan, özgürce çalışabilmeleri gerekiyor. Bir gıda zararlıysa imha kararını mobbinge maruz kalmadan verebilmesi gerekiyor. Aksi halde toplum sağlığını riske atan çok ciddi sonuçlarla karşılaşabiliriz. Örneğin salgın hastalıklar, zehirlenmeler gibi tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Yine aynı şekilde kliniklerde ve belediyelerde çalışan meslektaşlarımız teşhis ve tedavilerini yaparken baskı altında kalmadan çalışmaları gerekiyor. Maalesef bunlar olmuyor ve veteriner hekimlere şiddet giderek artıyor.”

‘ŞİDDET OLAYLARININ BİR KISMI MESLEKTAŞLARIMIZ TARAFINDAN AÇIKLANAMIYOR’

Veteriner hekimlerin maruz kaldığı şiddetin yeterince gündeme gelmediğini de sözlerine ekleyen Arslan şöyle devam ediyor:

“Doktorlara yönelik şiddetin gündeme gelmesi çok önemli ama veteriner hekimler de son yıllarda en az doktorlar kadar şiddete maruz kalıyor ve bu gündeme gelmiyor. Şiddet olaylarının bir kısmı meslektaşlarımız tarafından açıklanmıyor, açıklanamıyor. Meslek örgütlerine yaşanan şiddet olaylarını aktarmıyorlar ve biz de kamuoyuna duyuramıyoruz. Bu konuda ciddi bir sorun yaşıyoruz.”

‘HERKESİN ‘YETER’ DEDİĞİ BİR NOKTAYA GELDİK’

21 Ağustos’ta yapılacak iş bırakma eylemine yoğun bir katılım olacağını belirten İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Biz meslek grubu olarak birlikte davranmakla ilgili olarak yeni yeni adımlar atmaya başladık. İlk defa bu kadar yaygın bir şekilde herkesin ‘yeter’ dediği bir noktaya geldik. O bakımdan oldukça önemli bir katılımla kamuoyuna yaşadığımız mağduriyeti anlatmak ve yetkililerin bu konuda çözüm bulmalarını sağlamak için bir basın açıklamasıyla beraber bir gün iş bırakıyoruz. Bütün meslektaşlarımız katılacaktır. Çünkü bu şiddet türünün yaygın bir etkisi var” diye konuştu.

‘21 AĞUSTOS’TA HAYVAN SAHİPLERİNİN VETERİNERLERE ULAŞAMAMASI SÖZ KONUSU DEĞİL’

21 Ağustos’ta hasta ve acil durumlara karşı önlem aldıklarını söyleyen Arslan, şunları kaydetti:

“İş bırakma kararımız sonrası sosyal medyada linçler başladı. Biz her şeyden önce mesleğimiz için yemin etmiş hekimleriz. Biz böyle bir eylemi planladığımızda hasta olan veya tedavisi devam eden hayvanlarla ilgili önlemler alıyoruz. Biz bu durumu kurumlarımıza bildirdik.

Acil ve kritik durumda olan hayvanları gözeterek bu eylemi gerçekleştiriyoruz. Bizim memurlar gibi günün 8 saati çalışmak gibi bir şansımız yok. Her an telefonumuz açık olmak zorunda. Hemen hemen her şehirde 24 saat açık hastane ve polikliniklerimiz var

21 Ağustos’ta herhangi bir hayvan sahibinin acil bir durumda veterinere ulaşamaması söz konusu değil. Bunlarla ilgili önlemleri alıyoruz. O bakımdan kimsenin kaygısı olmasın.”(DHA)

Öne Çıkanlar