Yargıda 'rüşvet' gündeminde yeni iddia: 'Başsavcı Uçar, iş adamlarının uçaklarına kaç defa bindi?'

Yargıda 'rüşvet' gündeminde yeni iddia: 'Başsavcı Uçar, iş adamlarının uçaklarına kaç defa bindi?'
Yayınlanma:
A+ A-
Başsavcı Uçar'ın 'rüşvet' dilekçesinde adı geçen Demiroğlu, HSK'ye verdiği dilekçede "Uçar, iş adamlarının özel uçaklarına kaç defa bindi; yurt dışına kimlerle gitti?" diye sordu. Ayrıca, iki başsavcı vekili hakkında soruşturma başlatıldığı iddia edildi.

Artı Gerçek - İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ın adliyede çıkar karşılığında uyuşturucu satıcılarına ve yasadışı bahisçilere tahliye ile erişim engeli kararı verildiğine ilişkin Hakim ve Savcılar Kurulu'na (HSK) verdiği dilekçe, yargı gündemindeki yerini koruyor.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'ın "Başsavcıya kumpas suçlaması" başlıklı yazısına göre, Uçar'ın iddialarında adı geçen İstanbul Anadolu 21. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sidar Demiroğlu Başsavcı Uçar hakkında HSK’ye ek beyan dilekçesi verdi. Uçar'ın bir avukatın boşanma davası için hakimi aradığını iddia eden Demiroğlu, şunları ifade etti:

"Avukat E.T.'nin eşi T.T.'nin telefonunda bulunan, boşanmada delil olarak sunulabilecek görüntü kayıtları Uçar'ın yönlendirmesiyle uyduruk bir soruşturma dosyası yaratılmak ve T.T.'nin evine savcılık kararı ile gidilerek, dijital materyallere el konulmak suretiyle yok edilmiştir."

Demiroğlu ayrıca, Adalet Komisyonu üyesi Nihat Zincirli'nin CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi aleyhinde çıkan “Ataşehir'de bir güzellik merkezini nüfuz kullanarak mühürlettirdiği” iddiasına ilişkin haberler hakkında erişime engelleme kararı verilmesini istediğini öne sürdü.

'YURT DIŞINA KİMLERLE GİTTİ?'

Demiroğlu, şunları söyledi:

"Bu talebin Uçar'ın özel ricası olduğunu ve erişime engelleme vermem halinde memnun kalacağını söyledi. Haberler yüzünden engelleme vermeyeceğimi beyan ederek, reddettim. Zincirli, başsavcıyı kırmamın iyi sonuçlanmayacağını, kararı başka hakimlikten alabileceklerini beyan etti."

Bu kararın başka hakimlikten çıkarıldığını iddia eden Demiroğlu, Uçar hakkında şu soruları yöneltti:

  • İş adamlarının özel uçaklarına kaç defa ve niçin bindi?
  • Yurt dışına kimlerle gitti, masrafı kim tarafından karşılandı?
  • Hangi avukatlarla nerelere gitti?
  • Kimlerin özel localarında maç izledi?

'ERDOĞAN'DAN TALİMAT' İDDİASI

Öte yandan halktv.com.tr muhabiri Seyhan Avşar da sosyal medya hesabından Uçar'ın dilekçesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın HSK'ye talimat verdiğini ve iddiaların titizlikle araştırılmasını istediğini iddia etti.

İKİ BAŞSAVCI VEKİLİ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

Adı rüşvet iddialarında geçen hakim Sidar Demiroğlu'nun HSK’ye verdiği dilekçede adı geçen iki başsavcı vekili hakkında da soruşturma başlatıldığı öne sürüldü. Avşar, "HSK’nin o iddialara ilişkin de bu hafta müfettiş görevlendirilmesi bekleniyor" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar