Yerlikaya 'etkisiz hale getirildi' demişti: Ailesi, Yunus Babayiğit'i arıyor

Yerlikaya 'etkisiz hale getirildi' demişti: Ailesi, Yunus Babayiğit'i arıyor
Yayınlanma:
A+ A-
İçişleri Bakanı Yerlikaya’nın 20 Kasım'daki operasyon açıklamasında adı geçen Yunus Babayiğit’in ailesi, adli tıpta cenaze olmadığı yanıtını aldı. Ağabey Engin Babayiğit, savcılık kaleminin kendisine kardeşinin cezaevinde olduğunu söylediğini açıkladı.

Artı Gerçek - İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın sosyal medya hesabından Erzincan Kemah kırsalında 'etkisiz hale getirildi' diye duyurduğu PKK'lilerden Yunus Babayiğit’in ailesi Babayiğit’in akıbetini araştırıyor.

Yunus Babayiğit’in ağabeyi Engin Babayiğit, Yerlikaya’nın açıklamasının ardından cenazelerini ulaşmak üzere adli tıp kurumlarına başvurduklarını belirtti. Adli tıp kurumundan olumsuz yanıt aldıklarını ifade eden Babayiğit, “İlk olarak Erzurum Adli Tıp Kurumu’na gittik. Kardeşimin burada olmadığının bilgisini alınca savcılığa başvurduk” dedi.

‘SAVCI KALEMİ BİZE YUNUS BABAYİĞİT’İN YAŞADIĞINI SÖYLEDİ’

Engin Babayiğit, savcılık kalemi yaptıklarını görüşmeyi “Kalem, bize Yunus Babayiğit’in yaşadığını ve tutuklanarak adını şu an tam hatırlamadığım kapalı kampüs cezaevine götürüldüğünü söyledi” ifadeleriyle anlattı.

Engin Babayiğit, bu bilginin ardından Yunus Babayiğit ile görüşmek için cezaevine gittiğini belirterek, şunları söyledi:

"Cezaevi görevlileri, orada böyle biri olmadığını olsa bile bir bilgi paylaşamayacaklarını’ söylediler. Bunun ardından kalemle bir daha görüştük. Bize başka bir cezaevinde olduğunu söylediler. İçişleri Bakanı öldüğünü söylemişti, şu an bize yaşadığını söylüyorlar. Fakat bu defa da görüştürmüyorlar ya da bize bir bilgi vermiyorlar. Biz de hayatından endişe ediyoruz. ‘Avukatıyla görüşebilir mi’ diye sorduğumuzda ona da izin vermediler."

AVUKAT ÖZPERÇİN: YAKINA BİLGİLENDİRME KAT’İDİR

Babayiğit ailesinin avukatı Yusuf Özperçin süreci değerlendirdi. Özperçin, ailenin savcılık kalemi ile yaptıkları görüşmeye dair “Yunus Babayiğit’in tutuklandığına dair sözlü bir bilgilendirme geçiyor, yazılı bir belge yok. Kalem, Babayiğit’in cezaevinde olduğunu söylüyor” ifadeleriyle anlattı.

Avukat Özperçin sürece konuşmasında Babayiğit ailesinin Yunus Babayiğit’in akıbetini öğrenmek istediğini ifade ederken son olarak şunları söyledi:

"Bu tarz durumlarda yakına bilgilendirme katidir, kesin olarak yapılması gerekir. Alınan şüpheli kim olurda olsun nereden alındığından tutun da ne şekilde nereye götürüldüğüne dair aileye bilgi verilmesi gerekirdi. Fakat bunların hiçbiri yapılmadı. Yetmezmiş gibi eğer cezaevinde ise hangi cezaevinde olduğu da söylenmiyor. Şu an tüm cezaevlerini dolaşıyoruz ki kendisine ulaşalım."

İçişleri Bakanı Yerlikaya, X hesabından şu paylaşımı yapmıştı:

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar