Yeşil Sol Parti ve HDP Kadın Meclisi'nden Başak Demirtaş'a yönelik cinsiyetçi saldırıya tepki

Yeşil Sol Parti ve HDP Kadın Meclisi'nden Başak Demirtaş'a yönelik cinsiyetçi saldırıya tepki
Yeşil Sol Parti ve HDP Kadın Meclisi, İstanbul Barosu'na kayıtlı bir avukatın Başak Demirtaş’a yönelik cinsiyetçi saldırıya tepki gösterdi: Bu saldırı kadın mücadelemize yönelik gerçekleştirilen bir saldırıdır.

Artı Gerçek - Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a yönelik cinsiyetçi saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.

AKP-MHP’nin kadın düşmanı politikaları körüklediği belirtilen açıklamada, bu politikaların sonucu olarak cinsiyetçi dilin kadınları hedef aldığı kaydedildi.

İstanbul Barosuna kayıtlı avukat Osman Taşdemir’in Demirtaş’a yönelik ifadelerine dikkat çekilen açıklamada, saldırgan Taşdemir’in kullandığı ifadelerin bu politikalardan bağımsız olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, “Başak Demirtaş ve birçok yoldaşımız daha önce de paralı troller tarafından defalarca sosyal medya üzerinden hedef alındı. Ancak bu saldırıların hiçbiri bizleri mücadelemizden alı koymadı. Başak Demirtaş’a yönelik gerçekleştirilen bu saldırı kadın mücadelemize yönelik gerçekleştirilen bir saldırıdır” denildi.

‘TÜM KADIN ÖRGÜTLERİNİ, ÖRGÜTLÜLÜĞÜ VE MÜCADELEYİ YÜKSELTMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kadın düşmanı politikalara yaslanarak yoldaşlarımıza yönelik bu saldırıları gerçekleştirilenler, buna sessiz kalanlar şunu çok iyi bilsin ki Başak Demirtaş yalnız değildir. Kadın örgütlülüğümüz ve dayanışmamıza olan inancımızla bu saldırılara karşı mücadelemizi yükselteceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. İstanbul Barosu derhal Osman Taşdemir hakkında soruşturma başlatmalı ve gerekli cezai yaptırımı uygulamalıdır. Başak Demirtaş’a yönelik gerçekleştirilen bu saldırıya karşı tüm kadın örgütlerini, örgütlülüğü ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. Başak Demirtaş yalnız değildir.”(MA)

Öne Çıkanlar