Yeşil Sol Parti’ye yüksek oy çıkan kentlerde en az 177 kişi gözaltına alındı

Yeşil Sol Parti’ye yüksek oy çıkan kentlerde en az 177 kişi gözaltına alındı
İkinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Yeşil Sol Parti’ye yüksek oy çıkan kentlerde en az 177 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınlar arasında parti yöneticileri, sendika üyeleri, gazeteciler, müzisyenler var.

Artı Gerçek - Yeşiller ve Sol Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüksek oy oranına ulaştığı kentlerde ard arda gerçekleşen operasyonlarda, en az 177 gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında yine Yeşil Sol Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri bulunuyor.

Bu süreçte yaşanan operasyonlar ilk olarak 22 Mayıs’ta başlatıldı. Newroz kutlamalarının üzerinden iki ay geçmesine rağmen bu kutlamaları katıldıkları gerekçesiyle Ankara merkezli beş kentte başlatılan operasyonda, 19 kişi gözaltına alındı. “Örgüt propagandası” iddiasıyla HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Bedriye Irmak ile birlikte HDP üyeleri de gözaltına alındı. Gözaltı süresi uzatılan 19 kişinin emniyet işlemleri halen devam ediyor.

ÇUKUROVA TUAY-DER’E BASKIN

23 Mayıs’ta ise Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mersin, Ankara, Antalya, Adana ve İzmir'de 28 adrese baskın düzenledi.

Baskınlarda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) yöneticileri ve tutuklu yakınları gözaltına alındı. “Örgüt propagandası” ve "Cezaevindeki tutuklulara maddi destek sağladığı” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Çukurova TUAY-DER yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.

Bu kapsamda Adana’da gözaltına alınanlar arasında İŞİD’liler tarafından katledilen Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu'nun eşi Şemsa Bağdu’nun bulunduğu 12 kişi, aynı gün ifadeleri alınarak serbest bırakılırken, Mersin’de gözaltına alınan 15 kişinin emniyet işlemleri sürüyor.

MARDİN’DE HDP YÖNETİCİLERİ GÖZALTINDA

23 Mayıs’ta Mardın’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde sabah saatlerinde birçok eve asker ve polisler tarafından baskın düzenlendi. Nusaybin’in Menderê kırsal mahallesine yapılan baskında HDP eski İlçe Eşbaşkanı Şiyar Koç ile köy muhtarı Faris Alak ve Fırat Demir gözaltına alındı. Kızıltepe ilçesinde ise Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar “örgüte yardım etmek” iddiasıyla gözaltına alındı. Bunların yanı sıra aynı suçlama ile kentte gözaltına alınan 13 yurttaşın emniyet işlemleri devam ediyor.

GAZETECİLER GÖZALTINA ALINDI

Aynı gün Diyarbakır Peyas ilçesinde karakola ifade vermek için giden Mezopotamya Ajansı (MA) İmtiyaz Sahibi Ferhat Çelik de gözaltına alındı.

25 Nisan'da 21 kentte yapılan ev baskınlarında 191 kişinin gözaltına alındığı ve aralarında gazetecilerin de bulunduğu 50’yi aşkın kişinin tutuklandığı dosya kapsamında gözaltına alınan Çelik, ertesi gün çıkarıldığı mahkemece yurtdışına çıkış yasağı kararıyla serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında MA Music Koordinatörü Şêrko Kanîwar (Aslan Aydoğan) da 23 Mayıs’ta Almanya’dan döndüğü Diyarbakır Havaalanı'nda gözaltına alındı. Ertesi gün adliyeye sevk edilen Aydoğan, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

İzmir’de de Mezopotamya Ajansı muhabiri Delal Akyüz, daha önce yargılandığı ve hapis cezası aldığı bir dosya gerekçesiyle tekrar gözaltına alındı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının kararıyla gözaltına alınan Akyüz, 24 Mayıs’ta adliyeye sevk edilerek, yurtdışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

TEKİRDAĞ’DA 30 GÖZALTI

Yine 23 Mayıs gün Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında "örgüt üyeliği" iddiasıyla dördü Çanakkale’de olmak üzere yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı. Çanakkale’de HDP İl Eşbaşkanı Ömer Faruk Kırıç, HDP il yöneticileri Seza Büyükkılıç, Turgut Haskan ve DBP eski İl Eşbaşkanı Veysel Kutluay gözaltına alınırken, Edirne’de ise Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İlçe Yöneticisi Mehmet Akyürek ile birlikte HDP üye ve yöneticileri gözaltına alındı. Gözaltına alınan yurttaşların emniyet işlemleri halen devam ediyor.

24 Mayıs günü ise Mardin’in Artuklu ve Dargeçit ilçelerinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP Gençlik Meclisi'nin kongresine ilişkin başlatılan bir soruşturma kapsamında sekiz genç gözaltına alındı. Dargeçit’te gözaltına alınan Merve Oğuz ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, diğer gençler ifade işlemleri için Diyarbakır götürüldü.

SENDİKA BAŞKANI VE AİLESİ GÖZALTINDA

Yine aynı gün kentte gözaltına alınan ve aralarında DİSK Genel-İş Mardin Şubesi Başkanı Rahmi Güneş ile eşi ve çocuklarının da bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. 2014 yılında yaptıkları siyasi faaliyet ve eylemler nedeniyle gözaltına alınan yurttaşlar, jandarmada alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

BİRÇOK KENTTE GÖZALTI

24 Mayıs’ta yine birçok kentte gözaltılar yaşandı. Şırnak’ın İdil ilçesinde yapılan ev baskınlarında altı kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan yurttaşlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Antep’te ise Diyarbakır merkezli soruşturma kapsamında 25 Nisan’da 21 kentte yapılan ev baskınlarının devamı olarak dört kişinin evine baskın düzenlendi.

Yeşil Sol Parti Antep Gençlik Meclisi üyesi Abdurrahman Elmas’ın yanı sıra Cengiz Uslu, Murat Basut ve Bayram Ayhan gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Antep Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Batman’da ise üç yurttaş gözaltına alınırken, yurttaşların kapıları kırıldı ve darp edildiler. Batman Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan yurttaşların işlemleri devam ediyor.

YEŞİL SOL PARTİ YÖNETİCİLERİNE GÖZALTI

Manisa'da ise sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Yeşil Sol Parti Saruhanlı İlçe Yöneticisi Gülsüm Tozan, 14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Parti Manisa Milletvekili Adayı Ayşe Karagöz ile Yeşil Sol Parti Manisa İl Eş Sözcüsü Hasret Çetin'in kızı Kardelen Çetin gözaltına alındı. “Örgüt propagandası” iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişinin emniyet işlemleri devam ediyor.

MÜZİSYENLER GÖZALTINA ALINDI

İzmir’de ise Yeşil Sol Parti’nin 14 Mayıs seçimleri öncesinde seçim irtibat bürosu açılışlarına katılan ve aralarında açılışlarda müzik yapan kişilerinde bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan beş kişi emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, altı kişi hakkında dosya kısıtlaması ve avukat görüş yasağı getirildi. Altı kişinin emniyet işlemleri devam ediyor.

HAKKARİ’de 57 EVE BASKIN

Son olarak ise 25 Mayıs’ta Yeşil Sol Parti’nin 14 Mayıs seçimlerinde üç’te üç yaptığı Hakkari’de sabah saatlerinde 57 eve baskın düzenlendi. Baskınlarda en az 24 kişi “örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alındı.

Urfa’nın Halfeti ilçesinde ise jandarma ve polisler tarafından bazı evlere baskın düzenlendi. Evlerde yapılan aramaların ardından Abdurahman Polat ve Deniz Karayürek gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi hakkında bilgi verilmezken, iki yurttaş önce İlçe Emniyet Müdürlüğüne, oradan da İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

URFA 33 KİŞİYE SORUŞTURMA

Öte yandan Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, 19’u avukat toplam 33 kişi hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi’nin, 25 Nisan’da Diyarbakır merkezli operasyonda 190’ı aşkın kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek için Urfa Adliyesi önünde gerçekleştirdiği açıklamaya ilişkin açıldı.

Soruşturma açılanlar arasında Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, ÖHD Urfa Şubesi Eş Başkanları, İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Eşbaşkanı Avukat Mustafa Vefa, HDP İl Eşbaşkanı Ahmet Atış, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, Urfa Tabip Odası Başkanı Bulut Ezer, SES Şube Eşbaşkanı Salih Karataş da bulunuyor.

1 MAYIS’A KATILANLARA SORUŞTURMA

Bir başka soruşturma da kentte yapılan 1 Mayıs kutlamalarına katılan yedi kişiye yönelik oldu. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlaması ile HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ahmet Atış, ÖHD Urfa Şubesi Eşbaşkanı İbrahim Halil Öyke, Avukat Bülent Aşa, Av. Sevda Çelik Özbingöl, Eğitim Sen Şubesi Eşbaşkanı Mahmut Binici, Tabipler Odası Urfa Şubesi yöneticisi Kemal Yüksekkaya ile Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi Üyesi Mahmut Çoban hakkında soruşturma açtı.(MA)

Öne Çıkanlar