YKS, paravan olarak kullanıldı: Kendini denemek için girdiği sınavdan AKP üyesi olarak çıktı

YKS, paravan olarak kullanıldı: Kendini denemek için girdiği sınavdan AKP üyesi olarak çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Van'ın Edremit ilçesinde AKP'ye üyelik için paravan olarak kullanıldı.

Kayyım idaresindeki Edremit Belediyesi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek olan ihtiyaç sahibi öğrencilerin başvuru ücretlerinin belediye tarafından karşılanacağını duyurmuştu. Bunun üzerine adaylar da bu olanaktan yararlanmak için belediyeye başvurdu.

Adaylar belediyeye, sınava gireceklerini ibraz etmek için kendilerinden istenen kimlik bilgilerini verdi. Sınav yapıldı, aradan haftalar geçti. Bazı adaylar siyasi parti üyeliklerini sorguladığında ekranda AKP'ye üye olduklarını gördüler.

Kamu Personeli Seçme Sınavı'na hazırlanan A.B, YKS'ye de kendisini denemek için girdiği sınavdan AKP üyesi olarak çıktı.

Cumhuriyet'ten Samed Balçık'a konuşan A.B, o süreci şöyle anlattı:   

"Edremit Belediyesi, sınava girecek öğrencilerin giriş ücretlerini karşılayacağını açıkladı. Bunun üzerine ilçedeki öğrencilerin hemen hemen hepsi kimlik bilgilerini verip kayıt işlemlerini yaptılar. Sınava girdik, aradan zaman geçti. Bir arkadaş, 'izinsiz şekilde üyelik yapılıyor' diye duyum almış, bana da iletti."

'RIZAMIZ DIŞINDA ÜYE YAPILDIK'

Arkadaşının siyasi parti üyeliği var mı diye baktığında AKP'ye üye yapıldığını gördüğünü anlatan A.B., kendisi baktığında kendisinin de üyeliğini gördüğünü söyledi. A.B., AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen haftalarda kente yaptığı ziyarete dikkat çekti.

A.B., "Büyük ihtimalle Cumhurbaşkanı'na göstermek için yapıldı. 'Van'da bu kadar kişi bizim üyemiz' demek için. Rızamız dışında üye yapıldık. Büyük ihtimalle çok sayıda kişi de şu anda üye" diye konuştu.

A.B., bilgisi ve rızası olmadan üye yapıldığı AKP'den hemen istifa ettiğini vurguladı.

'AKP'NİN KURULUŞLARI GİBİ ÇALIŞIYORLAR'

Konuya dair konuştuğumuz Van Eğitim-Sen Şube Eşbaşkanı Murat Atabay, bu uygulamanın Van'da yeni olmadığını söyledi. Abay, daha önce kendi sendika yöneticilerinin de bu şekilde AKP'ye üye yapıldığını hatırlatıp "Şu anda maalesef devletin bütün kamu kurumları AKP'nin kuruluşları gibi çalışıyor. Bu da herhalde onun bir yansıması. Cumhurbaşkanı'na yaranmak için böyle bir yola girmiş" diye konuştu.

İlgili Haberler