YÖK Başkanı doğru söylemiyor

YÖK Başkanı doğru söylemiyor
İmzasını çekmemekte direnenlerin ihraç edildiğini söyleyen YÖK Başkanı Yekta Saraç’ı gerçekler doğrulamıyor. KHK’larda imzasını çeken isimler...

İmzasını çekmemekte direnenlerin ihraç edildiğini söyleyen YÖK Başkanı Yekta Saraç’ı gerçekler doğrulamıyor. KHK’larda imzasını çeken isimler de yer alıyor.

Candan YILDIZ

686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 330 akademik personel işten atıldı. Ağırlığını "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atan akademisyenlerin oluşturduğu ihraçları YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın ‘imzasını çekmeyenler atıldı" sözleriyle savunduğu kamuoyuna yansıdı.

Ancak Artı Gerçek’e konuşan  akademisyenler,  imzasını çekmek zorunda bırakılanların da KHK’lar ile ihraç edildiğini söyledi. Bu süreçte kimi üniversitelerden YÖK’e ‘kamudan men" dosyalarının yanı sıra, imzasını çekenler için istenen ve  daha düşük bir ceza olan "kademe durdurma" talepli dosyalar gönderildi.

OLMAYAN BİR SUÇ YARATILMAK İSTENİYOR

Eğitim-Sen üyesi ve Barış İçin Akademisyenler’den, öğretim görevlisi Aslı Odman da YÖK Başkanı’nın "dekanların barış bildirisine imza atanlarla tek tek görüştüğü"  ifadelerinin doğruyu yansıtmadığını söyledi.

Odman,’Böyle, gayrimeşru ve gayri hukuki baskıların bazı üniversitelerde yaşandığına dair duyumlar aldık. Ayrıca tüm üniversitelerde olmasa da, bunların yaşanıyor olması, bir imkan değil, ifade özgürlüğüne tamamen gayri hukuki bir müdaheledir. Bu şekilde olmayan bir suç yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu ‘ikna odası’ benzeri uygulamalar, üniversitelerden giden listelerle gerçekleştirilen ihraçlar kadar hukuki olmaktan uzaktır."  dedi.

İmzasını çeken, istifa eden ya da vakıf üniversitesinde çalışıp aylar önce iş akdi fesh edilen pek çok akademisyenin de KHK listelerine eklendiğini söyleyen Odman, barış bildirisinin kamuoyu ile paylaşıldığı 11 Ocak’tan sonra imzacıların hak ihlalinin birçok biçimiyle karşılaştıklarını ifade etti.

BİAT ETMEMİZ İSTENİYOR

İmzasını çektikten sonra idari veya cezai soruşturmadan muaf tutulmayan akademisyenlerin de olduğunu belirten Odman, "İhraçlardan anlaşılıyor ki YÖK ve rektörlükler yoğun ortak mesai içinde, iç soruşturmalarda inisiyatif rektörlüklerde" dedi. "Bu nasıl bir suç isnadıdır ki, bir imza ile terör örgütü ile iltisak ve irtibat vehmedilirken, baskı altında imzanı çekince ise bu irtibattan kurtulunabiliyor?  Bu iş çocuk oyunu mu?" diyen Odman ‘Nedamet getirtmeye, biat ettirmeye dayalı gayri meşru baskılar" yorumunu yaptı.

OHAL sonrası çıkarılan KHK’larla ihraç edilen kamu personelinin adları aleni olarak Resmi Gazete’de yayımlandığı için kamudan men edilen bu kişilerin özel sektörde  iş bulması da zorlaşıyor.

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" barış bildirisine imza atan akademisyenlere dönük baskılar nedeniyle şu ana kadar üniversitelerden ihraç edilenlerin sayısı  374’e ulaştı.  Bu rakama 11 Ocak’tan sonra devlet ve vakıf üniversitelerinden atılan hocalar da dahil. OHAL KHK’ları ile ihraç edilen imzacı akademisyenlerin sayısı ise 312.

 

Barış İçin Akademisyenlere yönelik hak ihlalleri

 

 

 

 

Kamu

Vakıf

Toplam

KHK ile kamu görevinden ihraç*

304

8

312

İşten Çıkarma

31

34

65

İstifa

11

8

19

Zorla Emekli Etme

5

1

6

KHK ile kamu görevinden ihraç + işten çıkarma + istifa + emeklilik

329

45

374

Disiplin Soruşturması

428

63

491

"Üniversite
Öğretim Mesleğinden
veya Kamu Görevinden Çıkarma"
talebiyle YÖK’e gönderilen dosyalar

103

5

108

Görevden Uzaklaştırma

68

11

79

İdari Görevden Alınma

3

4

7

Gözaltı

52

3

55

Tutukluluk**

2

2

4

*KHK’lar ile kamu görevinden ihraç edilen akademisyenlerden 28’i aynı zamanda işten çıkarılmış, istifa etmeye veya emekli olmaya zorlanmıştı. Ayrıca ÖYP’li imzacılar, yapılan usül-esas değişiklikleri ve KHK’lar ile hak ihlallerine uğradı.
** 3 akademisyen 40 gün ve 1 akademisyen 22 gün tutuklu kaldıktan sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tahliye edildiler.

Öne Çıkanlar