YSK Başkanı’na 'karaktersiz' diyen sanığın beraat kararı kesinleşti

YSK Başkanı’na 'karaktersiz' diyen sanığın beraat kararı kesinleşti
Yayınlanma:
A+ A-
2018'de sosyal medya hesabından dönemin YSK Başkanı Sadi Güven’e, “Şark kurnazı karaktersiz” diyen sanığın beraat etti. Güven'in avukatı, istinaftaki başvurusunu çekince karar kesinleşti.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında hem hapis cezası hem de siyasi yasak istenilen davada yarın duruşma günü. Dönemin YSK Başkanı Sadi Güven', benzeri bir davada verilen beraat kararının taşındığı istinaftan başvurusunu çekti.

T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre, Ankara 42. Asliye Ceza Mahkemesi, 2018'de sosyal medya hesabından dönemin YSK Başkanı Sadi Güven’e, “Şark kurnazı karaktersiz” diyen sanığın beraatına karar verdi. Güven’in avukatı önce karara itiraz ederek dosyayı istinafa taşıdı. Ancak bir süre sonra avukat, dosyaya bakacak olan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 6. Ceza Dairesi’ne başvuruda bulunarak istinaf dilekçesini geri çekti. Böylece Güven’e, “Şark kurnazı karaktersiz” diyen sanığın beraatı kesinleşti.

'HAKARET DEĞİL, KABA DAVRANIŞ'

Dosya Haziran 2019’da karara çıktı. Mahkeme, yapılan yargılama sonucunda N.S.’nin beraatına hükmetti. Mahkemenin gerekçeli kararında, “sanığın sözlerinin, müştekinin onur şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, kaba ve nezaket dışı davranış niteliğinde olduğu” belirtilerek, hakaret suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı tespiti yer aldı.

Güven’in avukatı, mahkemenin bu kararına itiraz ederek dosyayı istinaf mahkemesine taşıdı. Ancak avukat bir süre sonra istinaf incelemesini yapacak olan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi’ne başvuruda bulunarak, istinaf başvurusundan vazgeçtiklerini bildirdi. Böylece N.S hakkındaki beraat kararı kesinleşti.

Öne Çıkanlar