Yüksekdağ ve 2 HDP'li vekil hakkında fezleke

Yüksekdağ ve 2 HDP'li vekil hakkında fezleke
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel BaşkanYüksekdağ ile HDP'li Geveri ve Ertan hakkında, yeni fezleke hazırladı. GÜNCEL – Van'da çeşitli tarihlerde...

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel BaşkanYüksekdağ ile HDP'li Geveri ve Ertan hakkında, yeni fezleke hazırladı.

GÜNCEL – Van'da çeşitli tarihlerde yaptığı konuşmalar nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile kanuna aykırı gösteriye katıldıkları gerekçesiyle HDP Van milletvekilleri Adem Geveri ile Bedia Özgökçe Ertan hakkında fezleke hazırlandı.
Van Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezlekelerde, milletvekilliği düşürülen Yüksekdağ'ın, Van'da katıldığı televizyon programlarında yaptığı açıklamalarda, "Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak, "Cumhurbaşkanına hakaret", Van milletvekilleri Geveri ve Ertan'ın da katıldıkları izinsiz gösteri nedeniyle "Kanuna aykırı toplantı, gösteri ve yürüyüş düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılmak" suçlarını işledikleri öne sürüldü. Anayasa'nın 83. maddesine istinaden milletvekilleri Ertan ve Geveri'nin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinde bulunulan fezlekeler, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.

Ertan ve Geveri'nin halen milletvekili olmaları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 83. maddesi gereğince yasama dokunulmazlığına sahip oldukları kaydedilen fezlekelerde, belirtilen suçlardan dolayı haklarında soruşturma yapılabilmesinin TBMM Başkanlığı tarafından yasama dokunulmazlığının kaldırılması şartına bağlı olduğuna, bu nedenle de fezlekelerin ekleriyle gönderildiğine yer verildi.

Kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen Yüksekdağ hakkındaki fezlekeler de "Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarıyla ilgili soruşturma ve kovuşturma yapılmasının Adalet Bakanlığının iznine tabi olduğu gerekçesiyle Adalet Bakanlığına gönderildi.

Adalet Bakanlığının izin vermesiyle Yüksekdağ hakkında kovuşturma başlatılabilecek.

 

Öne Çıkanlar