Sur'da Atatürk ve Erdoğan'a hakaret iddiasıyla tutuklanan U.G'nin avukatı: Yüzde 50 zihinsel engelli, cezai ehliyeti yok

Sur'da Atatürk ve Erdoğan'a hakaret iddiasıyla tutuklanan U.G'nin avukatı: Yüzde 50 zihinsel engelli, cezai ehliyeti yok
Sur Belediyesi'nde mazbata töreninde 'Erdoğan ve Atatürk'e hakaret' iddiasıyla hedef gösterilerek tutuklanan zihinsel engelli U.G.'nin avukatı Şahin, müvekkilinin cezai ehliyetinin olmadığına işaret etti. Şahin, kararın siyasi olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Diyarbakır'ın Sur Belediyesi'nde mazbata töreninde Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarına 'hakaret' edildiği iddiasıyla hedef gösterilen yüzde 50 zihinsel engelli U.G.18 Nisan’da gözaltına alındı.

Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla bir gün sonra Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen U.G., “Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanuna muhalefet etmek” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

'SUÇ EHLİYETİ BULUNMUYOR'

U.G.'nin avukatı Şemdin Şahin, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 32’nci maddesinde yer alan “Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye (tam akıl hastalarına) ceza verilmez” maddesini hatırlatarak, suç ehliyeti bulunmayan müvekkilinin serbest bırakılmasını istedi.

'RAPORA RAĞMEN GÖZALTINA ALINDI'

Müvekkili U.G.'nin sosyal medyada paylaşılan görüntülerinin ardından DEM Parti yöneticisi olduğu algısıyla hedef gösterildiğini belirten Şahin, “Bunun üzerine müvekkilim gözaltına alındı. Ancak ilk temasta dahi müvekkilimin engel durumunun olduğu görünen husustur. Buna rağmen gözaltına alındı. Aile tarafından rapor kolluk birimlerine verildi. Tarafımızdan da hem kolluk hem savcılık makamına rapor sunulmasına rağmen 24 saate yakın süre boyunca gözaltına tutuldu” diye belirtti.

ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANLIKLARININ PAYLAŞIMLARI

Kolluk birimlerinin de bu hususun açıkça farkında olduğunu söyleyen Şahin, savcılığın müvekkilini görmeye dahi tenezzül etmeden tutuklamaya sevk ettiğini ifade etti. Şahin, “Öncesinde müvekkilim sosyal medya üzerinde linç yedikten sonra İçişleri Bakanlığı tarafından bir paylaşım yapılarak ‘şüpheli yakalandı, gözaltına alındı’ denildi. Adalet Bakanlığı da aynı şekilde paylaşımlarda bulundu” diyerek, hatırlamalarda bulundu.

'KARAR MAHKEMEDEN DEĞİL BAKANLIKTAN ÖĞRENİLDİ'

Sulh Ceza Mahkemeleri’nin son süreçlerde bir onay mercii durumuna geldiğini söyleyen Şahin, “Tüm itirazlarımıza, görüntülere ve mahkeme aracılığıyla alınan kurul raporunun sunulmasına rağmen Sulh Ceza Hakimliği tarafından müvekkilimiz tutuklandı” dedi. Tutuklama kararının kendilerine tebliğ edilmeden Adalet Bakanlığı tarafından atılan twitt ile sanal medyada paylaşıldığını belirten Şahin, “Daha tutuklama kararı çıktığından haberimiz yokken Adalet Bakanlığı bunun farkına varıp paylaşım yapıyor. Dolayısıyla tutuklama kararını mahkemeden önce Adalet Bakanlığı’nın sayfasında öğrenmiş olduk” ifadelerini kullandı.

'NEDEN, SİYASİ SAİKLER'

Kararın siyasi saiklerle alındığını söyleyen Şahin, müvekkilinin DEM Parti yöneticisi olarak lanse edilmesinin bunun göstergesi olduğunu kaydetti. Müvekkilinin sanal medya üzerinden linç edilmesi, bakanlıklar tarafından hedef gösterilmesi ve mahkemelerin tarafsız karar verme durumunu ortadan kaldıracak şekilde paylaşımlarda bulunulmasının siyasi saikelere kanıt olduğunu dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

"TCK’nin 32’nci maddesi açıktır. Müvekkilim işlenen fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını anlayacak durumda değil. Bu husus mahkemelerce, savcılıklarca bilinen bir husustur. Temel bir TCK maddesidir. Ancak maddeler ve hukuk göz ardı edilerek, siyasi saiklerle tutuklama kararı verilmiştir."

RAPORLA TAHLİYE EDİLDİ

Müvekkilinin 2016 yılında tutuklandığını ve 2 yıl cezaevinde kaldığını anımsatan Şahin, o zamanlar İnönü Üniversite Hastanesi’nin kurul kararıyla müvekkilinin tahliye ve beraat aldığını hatırlattı. Şahin, “Verilen rapor süreklilik arz eden bir kurul raporu. Bu değinilen zihinsel engel durumu da tam TCK 32 kapsamına girecek bir rapordur. Ancak dediğimiz şekilde bunu savcılıklar ve hakimlere anlatmak zor” dedi.

'HEDEF DEM PARTİ'

Tutukluluğa itiraz edeceklerini belirten Şahin, buradan çıkacak karara göre de, hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Müvekkili üzerinden asıl hedef gösterilenin DEM Parti olduğunu dile getiren Şahin, “Hem bizim hem de ailenin raporu mahkemeye sunulduktan sonra bunun devam ettirilmesi durumu, iyi niyetle anlatılacak bir husus değildir” dedi.

TAHLİYE ÇAĞRISI

Gözaltı ve tutuklama sürecinin makul gerekçelerle yapılan bir süreç olmadığını ifade eden Şahin, şöyle devam etti: “Daha çok mahkemeler, sulh ceza hakimlikleri bir onay merci haline gelmiş. Bu hukuksuzluğun son bulması gerekmektedir. Kanunen de tutuklama gerekçesi yoktur. TCK 32 Kapsamında derhal tahliye edilmesi gerekiyor.”

NE OLMUŞTU?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM) kazandığı Sur Belediyesi'nde mazbata töreninde Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarına 'hakaret' edildiği iddia edildi. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hakaret ettiği iddia edilen kişinin 'DEM Parti yöneticisi' olduğunu iddia ederek müfettiş görevlendirildiğini duyurdu.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyuran Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da hakaret ettiği iddia edilen kişinin 'DEM Parti yöneticisi' olduğunu öne sürdü.

Yerlikaya, başlatılan soruşturma kapsamında hakaret ettiği iddia edilen kişiye 'şüpheli' diyerek gözaltına alındığını duyurdu.

DEM PARTİ'DEN AÇIKLAMA: RESMİ İLİŞKİSİ BULUNMUYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan DEM Parti, "Sur Belediyesi'nde partimiz ve belediye ile herhangi bir resmi ilişkisi olmayan bir vatandaşın hakaretlerine ve duvarda asılı olan fotoğraflara dair girişimlerine ilk karşı çıkanların ve müdahalede bulunanların Belediye Eş Başkanlarımız olduğu basına yansıyan görüntülerden de açıkça görülmektedir. Algı operasyonlarıyla belediyelerimizi yıpratmaya çalışan kirli odaklara sesleniyoruz; amacınızı ve kim olduğunuzu çok iyi biliyoruz, bu ucuz komplolarınıza asla geçit vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 50 ENGELLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi de gözaltına alınan U.G'nin yüzde 50 engelli olduğunu duyurdu. Açıklamada, "İnönü Üniversite Sağlık Kurulu raporu ile %50 zihinsel engelli bulunan U.G. sosyal medyaya yansıyan görüntülerden sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat ile Diyarbakır TEM şube tarafından gözaltına alınmıştır. İlk temas anında engellilik durumu anlaşılır olması ve ailesinin engellilik raporunu kolluğa sunmasına rağmen kötü muameleye maruz kalacak şekilde gözaltına alınmıştır" denildi.

HEDEF GÖSTERİLEN U.G. TUTUKLANDI

Tartışmalar devam ederken Bakan Tunç, yüzde 50 zihinsel engelli U.G.'nin tutuklandığını duyurdu. U.G.'nin annesi Fatma G., ise "Oğlum gözaltına alındıktan sonra evimize baskın yapıldı, evin altını üstüne getirdiler. Oğlum engelli olduğu için nerede bir kalabalık görse oraya gidiyordu. Düğünlere, toplantılara... Ancak kimseye bir zararı yok. Engelli bir insanı oraya tıkıp ne yapacaklar? Yüzde 50 raporu olan bir insanı nasıl alıp götürüyorlar? Bütün Diyarbakır oğlumun engelli olduğunu biliyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar