Sur Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi yüzde 50 engeli çıktı

Sur Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi yüzde 50 engeli çıktı
Sur Belediyesi'nin hedef gösterilmesine gerekçe yapılan ve sonrasında gözaltına alınan U.G.'nin yüzde 50 zihinsel engelli olduğu ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) kazandığı Diyarbakır’ın Sur Belediyesi, mazbata alımı sırasında bir kişinin sarf ettiği sözler üzerine İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve kimi AKP'liler tarafından hedef gösterildi. Yerlikaya, X hesabından yaptığı paylaşımla, U.G. adlı kişinin Kemal Atatürk ve AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarına yönelik hakaret içeren sözler sarf ettiğini kaydetti. Yerlikaya, ayrıca U.G.'nin gözaltına alındığını duyurdu.

ÖHD: YÜZDE 50 ENGELLİ

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, gözaltına alınan U.G'nin yüzde 50 engelli olduğunu duyurdu. Açıklamada, "İnönü Üniversite Sağlık Kurulu raporu ile %50 zihinsel engelli bulunan U.G. sosyal medyaya yansıyan görüntülerden sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat ile Diyarbakır TEM şube tarafından gözaltına alınmıştır. İlk temas anında engellilik durumu anlaşılır olması ve ailesinin engellilik raporunu kolluğa sunmasına rağmen kötü muameleye maruz kalacak şekilde gözaltına alınmıştır" denildi. (MA)

Öne Çıkanlar