13 barodan kayyım tepkisi: Hukuk devleti ilkesi yerine getirilsinArtı Gerçek

Kayyım atamalarına ilişkin yapılan itiraza yanıt verilememesine tepki gösteren 13 baro, belediye başkanlarının görevlerine iadelerini talep etti.


Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının 19 Ağustos'ta görevden uzaklaştırılarak yerlerine il valilerinin kayyım olarak atanmasına ilişkin açılan iptal davalarının bir türlü sonuçlanmasına barolardan tepki geldi. Adıyaman, Ağrı,  Batman, Hakkari, Bingöl, Dersim, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak ve Van baroları tarafından yapılan ortak açıklamada kanunlara göre görevden alma işleminin 2 ayda bir gözde geçirmesini gerektiği hatırlatılarak, "Görevden uzaklaştırılanlar hakkında; kovuşturma açılmaması, kamu davasının düşmesi veya beraat kararı verilmesi, davanın genel af ile ortadan kaldırılması veya görevden düşürülmeyi gerektirmeyen bir suçla mahkûm olunması durumunda görevden uzaklaştırma kararı kaldırılır. Bugün itibariyle kayyım atama kararının üzerinden 2 ay geçmesi nedeniyle Bakanlığınız tarafından gözden geçirilerek bir karar verilmesi kanunun açık hükmü gereğidir" denildi.

HALK İRADESİNE GASP!

Kayyım atama kararından bugüne kadar toplumdaki tedirgin halinin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, "Toplum, sandıktan çıkan sonucun aksine yönelik her türlü eylemi veyahut kararı, halk iradesinin gaspı olarak değerlendirmektedir. Halk iradesinin üstünde hiçbir irade bulunmamakta, alınan kayyım kararları ile halkın iradesi yok sayılmıştır. Zira görevi sebebiyle suç işleyen bir başkan görevden alınsa dahi, meclisin kendi içinde bir başkan vekili seçerek işlemlerini yürütme imkânı varken bu imkân ortadan kaldırılmış, kayyım atanması nedeniyle bugüne kadar belediye meclisleri fiili olarak feshedilmiştir. Halkın seçtiği hiçbir meclis üyesi, hiçbir şekilde görevini yapamamaktadır. Bu nedenle demokrasinin kalbi olarak nitelenen sandığın kayyım kararıyla işlevsiz hale getirilmiş olması, hukuk devleti ilkesine ve demokrasimize ağır bir hasar vermiştir" ifadeleri kullanıldı.

'EŞBAŞKANLARIN GÖREVE İADESİNDE ISRAR EDİYORUZ'

Anayasanın ve Belediye Kanununun açık hükümleri gereğince görevden uzaklaştırma tedbirine başvurabilmek için görevi gereği işlenen bir suç olması gerektiğinin de hatırlatıldığı açıklamada şu sözlere yer verildi; "Ancak görevden uzaklaştırmaya gerekçe olarak gösterilen, görevi sebebiyle işlendiği ileri sürülen sebeplere dayalı olarak, başkanlar hakkında cezai soruşturma dahi bulunmamaktadır. Geçen 2 aylık süreçte, görevden uzaklaştırılan belediye başkanları hakkında herhangi bir kovuşturma açılmamıştır. Kovuşturma açılmaması, tek başına uzaklaştırma kararının kaldırılması nedeni olarak kanunda açıkça belirtilmiştir. Bu durum dahi gözetildiğinde kanunun açık hükmüne göre görevden uzaklaştırma kararının kaldırılması gerekmektedir. İçişleri Bakanlığı tarafından gözden geçirme kararı yapılırken, demokrasinin, hukuk devleti ilkesinin, kanunun amacının ve kamu yararının dikkate alınarak Belediye Başkanlarının derhal görevlerine iadelerini önemle ve ısrarla talep ediyoruz" (MEZOPOTAMYA AJANSI)

BAĞLANTILI HABERLER