Sayıştay’ın inceleme raporuna göre Arifiye-Karasu Demiryolu Hattı Projesi için AKP’nin eski adayının ortak olduğu firma ile 2011’de sözleşme imzalandı. İşin yalnızca yüzde 23’ü tamamlanırken, firmaya ihale bedelinin 2 katı ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

Ulaştırma Bakanlığı ve yüklenici şirket arasında sözleşme hükümlerine aykırı biçimde, “İşe Devam Tutanağı” imzalandığı, şirkete haksız süre uzatımı verildiği belirlendi.

ERDOĞAN'IN ÖDÜL VERDİĞİ AKP'Lİ ADAY FİRMANIN ORTAĞI

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre Kamu İhale Kurumu verilerine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Adapazarı Karasu Demiryolu hattı ihalesi için 5 Nisan 2011'de Seza İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi ile sözleşme yaptı. Sayıştay raporuna göre, sözleşme kapsamında toplamda ödenmesi gereken tutar 320 milyon 840 bin TL idi. Hattın altyapısının sadece yüzde 23'lük bölümü tamamlandı ancak yüklenici firmaya 73 milyon lira ödenmesi gerekirken, fiyat farkları dahil 825 milyon 138 bin TL ödendi. Yani şirkete 751 milyon 538 bin lira fazla ödeme yapıldı. Ödeme miktarı daha şimdiden ihale fiyatının iki mislinden fazla oldu.
Şirketin ortağı AKP Elazığ Milletvekili aday adayı tıp doktoru Prof. Yasemin Açık, sigara ile mücadeleye katkısından dolayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ödül almıştı.

SÖZLEŞMEYE GÖRE 750 GÜNDE BİTMESİ GEREKİYORDU

Sayıştay denetçilerinin raporunda şöyle denildi:

“73 kilometre uzunluğundaki çift hatlı demiryolu altyapı inşaatının üzerindeki köprüler, viyadükler ve diğer yapıların 750 günde, 320 milyon bedelle yaptırılması amaçlanmıştır. Yükleniciye 825 milyon 138 bin TL ödeme yapılmış, sadece 20 km.'den az bir alanda zemin ıslah çalışmalarının tamamlanabilmiş ve işin fiziki gerçekleşme oranının ancak yüzde 23 mertebesine gelebildiği anlaşılmıştır.”