İngiltere, değerli taş uzmanı kılığına giren bir kadının Londra'nın en lüks mücevher mağazalarından birinden 4.2 milyon sterlinlik yedi pırlantayı çakıl taşlarıyla değiştirerek çalmasını konuşuyor. Lulu Lakatos isimli kadın suçlamayı reddederken, mağaza çalışanları taşların "el çabukluğu" ile çalındığını savunuyor.

Londra'da görülmeye başlanan davadan İngiliz basınına sızan bilgilere göre, Lulu Lakatos isimli kadın Londra'daki Boodles mağazasına pırlantaları bir iş insanı adına incelemek üzere gitti. Ancak mağazanın kasa dairesinde, o sırada fermuarlı bir cüzdan içinde bulunan taşları yanındaki bir başka cüzdanla değiştirerek çaldı. Hırsızlık, Boodles'ın pırlanta uzmanının şüphelenmesi üzerine ortaya çıktı. Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, mağazanın uzmanı, cüzdanın içinde pırlantaların değil, çakıl taşlarının bulunduğunu fark etti.

MAĞAZANIN SAHİBİYLE TANIŞIP AYARLADILAR

Savcılığın mahkemedeki anlatımına göre, soygun planı Boodles mağazasının 73 yaşındaki CEO'su Nicholas Wainwright'ın "bir yatırım olarak değerli pırlantalar almak istediğini" söyleyen, "Simon Glas" isimli İsrailli bir iş insanıyla tanıştırılması ile başladı. İkili Şubat 2016'da biraraya geldi; Simon Glas, Wainwright'ı, iş ortağı olduğunu söylediği Alexander'la da tanıştırdı. Ardından, satın alınması planlanan pırlantaları incelemesi için bir değerli taş uzmanının Londra'daki mağazaya gelip incelemede bulunması kararlaştırdı.

'RUS ALICI' TELEFON EDİNCE CÜZDANLARI DEĞİŞTİRDİ

Dolandırıcılar, "Anna" isimli değerli taş uzmanı kılığında, Lulu Lakatos'u Londra'daki mağazaya gönderdi. Mart 2016'da yaşanan olayda Lakatos, taşları görmek için Boodles'ın yeraltındaki kasasına firmanın kendi uzmanıyla birlikte indi. Burada taşları inceledi, tarttı ve yanında getirdiği peçetelere sararak önce kutulara, sonra da fermuarlı bir cüzdana yerleştirdi. Bu sırada Rus alıcının telefon etmesi üzerine, mağazanın uzmanı Emma Barton'ın yukarı çıkması gerekti. Barton, Lakatos'tan cüzdanı masaya koymasını isteyerek üst kata gitti.

MAĞAZANIN SAHİBİ ŞÜPHELENMEDİ

O sırada orada olan Wainwright'ın cüzdanı açmadan inceleyip "sıradışı bir şey hissetmediği" ve "taş uzmanı" kılığındaki Lakatos'un kısa süre sonra dükkandan çıktığı belirtildi. Taşların çalındığı, mağaza çalışanlarının ertesi gün şüphelenerek cüzdanı X-ray'den geçirmesi ile anlaşıldı. Savcılığın anlatımına göre, cüzdanın içindeki kutularda pırlantalar yerine küçük çakıl taşları bulundu. Lakatos'un, "el çabukluğu" ile masaya, mağazanınkiyle birebir aynı görünen bir cüzdanı koyduğu ve pırlantaları kendi çantasına attığı düşünülüyor.

Çalınan pırlantalara 4.2 milyon sterlin değer biçiliyor. Taşlar arasında, tek başına değeri 2.2 milyon milyon sterlinden yüksek olan 20 karatlık, kalp şeklinde bir pırlanta ile 1.1 milyon değerinde üç karatlık bir taşın daha olduğu belirtiliyor.

SAVCI: EL HİLESİ İLE ÇALDI

Savcı Philip Stott mahkemede yaptığı konuşmada, "Pırlantalar zanlı tarafından el hilesi ile çalındı" derken, soygunun planlama ve alından risk açısından son derece ayrıntılı planlandığını söyledi.

Sokak kameralarından elde edilen görüntülere göre Lakatos, mağazadan çıktıktan sonra iki kadınla buluştu ve bu kadınlardan birinin çantasına cüzdana benzeyen bir şey koyarken görüntülendi. Fransa'da yaşayan bir Romanya vatandaşı olan kadının sonrasında bir umumi tuvalette üzerini değiştirerek trenle Fransa'ya gittiği belirlenmişti. Soygun konusunda Christophe Stankovic ve Mickael Jovanovic isimli iki kişi tutuklanıp hüküm giyerken, geçtiğimiz eylül ayında Fransa'da yakalanıp iade edilen Lakatos'un İngiltere'deki davası sürüyor. (HABER MERKEZİ)