Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, 5 yıl önceki sosyal medya paylaşımları nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü. Erkal, İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya avukatları ile gitti. Mahkeme davayı 11 Mart 2022 saat 09.30’a erteledi.

Erkal’a destek olmak için piyanist Fazıl Say, Ece Dağıstan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Erkal'ın dostları ve hukukçular da duruşmaya geldi. Gazeteciler, 'duruşma salonunun küçük olması' nedeniyle salona alınmazken Erkal alkışlar eşliğinde duruşma salona girdi.

83 yaşındaki Genco Erkal hakkında, bir kişinin ihbar e-postasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, Ayder Yaylası’nın betonlaşmasına tepki gösteren bir tweeti ile Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulayan ve Başkanlık sistemini eleştiren 2016 yılına ait 2 adet sosyal medya paylaşımı sebebiyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla iddianame düzenlenmişti. Genco Erkal’ın 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına karar verilmişti.

HAKİM DURUŞMAYI İZLETMEDİ

Genco Erkal ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya mahkeme hâkimi 'duruşma salonunun küçük olması' ve Covid-19 gerekçesiyle basın ve izleyici salona almadı. Avukat Turgut Kazan duruma itiraz ederek, “Biz böyle olacağını belirterek sizden büyük salon talep ettik” dedi. Mahkeme hâkimi, “Şu an bu ortam hem yargılama açısından hem de pandemi açısından sağlıklı değil. Avukatlar ve sanık ile bir gazeteci kalsın geri kalan dışarıya çıksın” diye konuşurken CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Ben çıkmayacağım adil yargılama hakkı gereği duruşmayı izleyeceğim” ifadelerini kullandı. TİP Milletvekili Ahmet Şık da, “Eğer sağlıklı bir karar almak istiyorsanız yargılamayı yapmadan beraat yapmalısınız. Mahkeme salonlarında sağlık değil hukuk tartışılır" dedi.

Erkal alkışlar eşliğinde duruşma salona girdi. Hâkim, içeriye giremeyen basın ve izleyicilerin takip edebilmesi için “duruşma salonunun kapısı açık kalsın” dedi. Genco Erkal’ın kimlik tespiti yapıldı. Hâkim, Genco Erkal hakkında düzenlenen iddianameyi özetledikten sonra Erkal, yargılamaya konu edilen tweetlerinde hakaret unsuru olmadığını söyledi.

'DİPLOMAYI GÖRELİM DİYORUM'

Erkal, “Ayder Yaylası ile ilgili paylaşımla başlayayım. Bu iktidarın doğa ile arası pek sağlıklı olmamıştır. İnşaat ve beton aşkı doğa sevgisinin önüne geçmiştir. Erdoğan’ın diploması ile ilgili yaptığım paylaşım. Bir kurul, diplomanın paylaşılması isteğini 'özel hayatın gizliliği' kapsamında değerlendi. Bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanımızın diploması tartışma konusu olmamıştı. Hepsi devlet arşivinde yerini aldı. Açık ve netti. Bu diplomayı görelim diyorum. Mizahi bir ifade var bu tweette. İroniktir. Ama neresi hakaret sayılabilir anlamıyorum doğrusu" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı söz alarak katılma talebinde bulundu. Avukat Ahmet Özel, “Suça konu paylaşımlarda alenen hakaret vardır. Gerçek olgular üzerinden yapılmayan eleştirilerle sınırlar aşılmıştır. Müvekkilimin kişilik hakları zarar görmüştür. Sanığın cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

DAVA ERTELENDİ

Mahkeme, esas hakkındaki savunmasını sunması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar vererek davayı 11 Mart 2022 saat 09.30’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Genco Erkal hakkında, bir kişinin ihbar e-postasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, Ayder Yaylası’nın betonlaşmasına tepki gösteren bir tweeti ile Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulayan ve Başkanlık sistemini eleştiren 2016 yılına ait 2 adet sosyal medya paylaşımı sebebiyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla iddianame düzenlenmişti. Genco Erkal’ın 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına karar verilmişti.

'25 KASIM SABAHI BU ADRESTEYİM'

Erkal, 23 Kasım'da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “25 Kasım sabahı bu adresteyim. 16. Asliye Ceza Mahkemesi” dedi.
Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Erkal, geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan "Suçum, Cumhurbaşkanının diplomasını sorgulamak, kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek" paylaşımını yaptı. Erkal, "25 Kasım günü Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanıyorum. Suçum, Twitter paylaşımlarımda, 1-Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulamak. 2-Kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek. 3-Ayder Yaylası'ndaki yapılaşma girişimine karşı çıkmak. 4-Türk usulü başkanlık sistemini eleştirmek" ifadelerini kullandı. 

FAZIL SAY: ORADAYIZ

Genco Erkal'ın duruşması için dayanışma çağrısı yapan piyanist Fazıl Say Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, "2013’te 'Twitter’da retweet’lediklerimden dolayı 10 ay hapis hükmün ertelenmesi cezası' çıkmıştı. İnsan yalnız hissediyor. Umutsuzluğa kapılıyor. Genco Erkal’da bu olmasın. 25 Kasım saat 10.20’de biz orada olacağız. Hepimiz olalım. Genco sanatın kıymetlisidir" yazdı.