2,5 yaşındaki çocuk ve annesi enkazdan sağ çıkarıldı

25.01.2020 19:48    Güncelleme: 26.01.2020 01:43

Elazığ'da 6.8 büyüklüğündeki depremde Mustafa Paşa Mahallesi'nde çöken binada yürütülen arama ve kurtarma çalışmaları sırasında önce çocuğa sonra da annesine ulaşıldı.

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde, dün saat 20.55'te meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından merkezdeki Sürsürü Mahallesi'nde bulunan Dilek Sitesi'ndeki çöken 2 binanın enkazında kalan 9 kişinin kurtarılması için ekiplerin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

KUÇAĞINDA ÇOCUĞU OLAN KADININ SESİ DUYULDU

Mustafa Paşa Mahallesi'nde çöken binada yürütülen arama ve kurtarma çalışmaları sırasında Jandarma Arama Kurtarma timleri diğer unsurların desteğiyle "yaşama açılan jandarma tüneli" olarak adlandırılan galeri tekniğiyle enkaz altında bir kadınla iletişim sağladı. Ekipler, kadının kucağında 2.5 yaşındaki çocuğu Yüsra Yıldız'ın da olduğunu tespit etti. 

"ÇABUK DAYANAMIYORUM"

Jandarma personelinin, "Buradayız, geliyoruz. Kurtaracağız. Tamam geliyoruz ışığı ve beni görüyor musun? Tamam geleceğiz. Çocuğun yanında mı? Tamam geleceğiz." demesi üzerine kadın, "Çabuk. Daha dayanamıyorum. Allah rızası için kurtarın. Işığı görüyorum. Bak elimi sallıyorum. Lütfen çabuk olun." diye karşılık verdi. Jandarma ekipleri 24 saatin sonunda 2.5 yaşındaki çocuğu enkazın altından çıkarttı .Enkazdan çıkarılan ve yaralı olan Yüsra Yıldız, 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Molaz yığınları altında kolu sıkışan anneyi kurtarmak için çalışan ekipler depremin 29'uncu saatinde Yüsra'nın annesini de çıkardı. Yaralı kadın hastaneye kaldırıldı. 

Bu arada İş makineleriyle beton bloklar kaldırılırken, ekipler de kovalarla molozları boşaltıyor. Ekipler ayrıca hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle çalışmalara devam edebilmek için ısınmak amacıyla bölgede ateş yaktı. (Kaynak: DHA/AA)