ABD'de 3 eyalet için seyahat uyarısıArtı Gerçek

ABD'de Covid-19’un merkezi haline gelen New York, New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde yaşayanlar için ‘14 gün boyunca zorunlu olmayan tüm iç seyahatlerden kaçınmaları’ uyarısı yapıldı.


ABD'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının merkezi haline gelen New York eyaleti ile komşuları New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde yaşayanlar için "14 gün boyunca zorunlu olmayan tüm iç seyahatlerden kaçınmaları" uyarısı yapıldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın talebi doğrultusunda ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), söz konusu üç eyaletle ilgili uyarı yayımladı.

Uyarıda, Covid-19 salgınının yayılmasını önleyebilmek amacıyla New York eyaleti ile komşuları New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde yaşayanlardan, 14 gün boyunca tüm iç seyahatlerden kaçınmaları istendi.

ABD Başkan Trump, seyahat uyarısı yapılan 3 eyalete ilişkin daha önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu eyaletler için karantinaya şu aşamada gerek olmadığını ancak güçlü seyahat kısıtlayıcı tedbirler alacaklarının sinyalini vermişti.

SEYAHAT UYARISI KRİTİK SEKTÖRLERİ KAPSAMIYOR

TRT Haber’in aktardığı bilgiye göre seyahat uyarısı, gündelik hayatın devamında önemli rol oynayan sağlık, altyapı ve gıda sektörü çalışanları gibi kesimleri kapsamayacak.

EN ZOR GÜNLERİ NEW YORK YAŞIYOR

Koronavirüse ilişkin vaka ve ölüm sayısı giderek artan ABD'de özellikle New York kenti, ülkedeki tüm vakaların yarısına yakınına ev sahipliği yapması dolayısıyla zorlu bir süreçten geçiyor.

Trump, New York'la ilgili son açıklamalarında, kenti zor günlerin beklediğini ifade etmiş ve bölgeye bin kişi kapasiteli bir hastane gemi göndermişti.

BAĞLANTILI HABERLER