Japonya, ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin tamamen nükleerden arındırılması için yakın iş birliğinin sürdürülmesinde mutabakata vardı.

Londra'da düzenlenen G7 zirvesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mevkidaşları Motegi Toşimitsu ve Chung Eui Yong ile bir araya geldi.

Bir saat süren görüşmede üç bakan, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarına karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uyması için baskı yapılmasında anlaştı.

Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılmasını kapsayan politikalarının detaylarını açıklayan Blinken, bu konuda ortak ve uyumlu adımlar atılması için Asyalı müttefikleriyle anlaşmaya vardı.

AA’nın Kyodo ajansından aktardığı habere göre, üçlü toplantının, "ABD Başkanı Joe Biden'in ocakta göreve gelmesi sonrası ilk" olduğunu belirtilirken, Japon Bakan Motegi'nin görüşmeye ilişkin detay vermediği kaydedildi.

JAPONYA’YA DESTEK

Öte yandan görüşmede ABD ve Güney Kore'nin, Kuzey Kore tarafından alıkonulan Japon vatandaşları sorunun çözülmesine yönelik Japonya'nın çabalarına destek verdiği kaydedildi.