10 Ekim Ankara Katliamının karar duruşması 31 Temmuz -2 Ağustos tarihleri arasında Ankara Sincan Cezaevi’ndeki mahkeme salonunda görülecek.

103 kişinin hayatını kaybettiği, 500’e yakın kişinin de yaralandığı katliam davasının karar duruşması öncesi açıklama yapan demokratik kitle örgütleri ve aileler, davanın kapatılmak istenmesine tepki gösterdi.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin yaptığı açıklamada, davayı sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin yargılanmadan kapatılmasına, "Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar bu dava sürecek" yanıtı verildi. 


 

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından 'Ağıtlarımız, gözyaşımız, acılarımız ve öfkemizle yoğrulan adalet mücadelemiz hiç bitmeyecek' başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'ACIMIZ TARİFSİZ, HASRETİMİZ DERİN. ÖTE YANDAN ÖFKEMİZ DE BÜYÜK'

"Öfkemiz büyük çünkü, 2012 yılından beri emniyet tarafında izlenen ve kimlikleri bilinen katiller itiraf edildiği gibi 'kendilerini patlatmadan' yakalanmamıştır.

Öfkemiz büyük çünkü, emniyet canlı bomba saldırısı istihbaratı nedeniyle polisin kendini korumasını istemiş ancak bu istihbaratı mitingin tertip komitesinden, mitinge katılan on binlerden gizlemiştir.

Öfkemiz büyük çünkü, pimi çekenler (diğer mitinglerimizin aksine) polisin yol uygulamasına ara verdiği saatlerde Ankara’ya giren adı, sanı, eşgali bilinen kişilerdir.

Öfkemiz büyük çünkü, bombaların patlatılmasının ardından yüzlerce yaralının olduğu alana ambulanslardan önce gelen TOMA’lar ve zırhlı araçlar gaz bombası atarak yaralı arkadaşlarımızın nefeslerini kesmiş, sağlık ekiplerinin müdahalesini zorlaştırmış, ölü sayısının artmasına neden olmuştur. 

Öfkemiz büyük çünkü, katliamın ardından yapılan cenaze törenleri, anma törenleri de hedef alınmış, acımız ve öfkemiz plastik mermilerle, gaz bombalarıyla, soruşturmalarla bastırılmak istenmiştir.

 

 

‘ÖFKELİYİZ ÇÜNKÜ, DURUŞMALARDA 'KATLİAM' TANIMI BİLE DUYULMAK İSTENMEDİ'

Öfkemiz büyük çünkü, bizim acımız ve öfkemiz şiddetle bastırılmak istenirken, dönemin Başbakanı 'Saldırının ardından oylarımız yükseliyor' diyerek bu saldırıdan siyasi kazançla çıktıklarını ifade edebilmiştir.

Öfkemiz büyük çünkü, devlet en tepesinden alelacele yapılan açıklamalarda katliamın bir çok örgüt tarafından ortak gerçekleştirilen 'kokteyl terör' eylemi olduğunu iddia edilmiş, ancak soruşturma ve mahkeme sürecinde bu konuda hiçbir bulgu olmadığı açığa çıkmış, bu açıklama ile soruşturma saptırılmak/bulandırılmak istenmiştir.

Öfkeliyiz çünkü, katliama göz yuman, soruşturmayı bulandıran, sorumluluğu bulunan hiçbir kamu görevlisi yargılamaya dahil edilmeyerek devletin sorumluluğunun üstü örtülmüştür. Müfettiş raporlarına ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen sorumluluğu bulunan kamu görevlileri hukuksuz biçimde korunmuştur. Aynı devlet 10 Ekim katliamına ilişkin haber yapan gazeteciler, katliamı protesto eden yurttaşlar ve avukatların ifadelerini almış, haklarında ceza istemiyle davalar açmıştır. Duruşmalarda 'katliam' tanımını bile duymak istememişlerdir.

Öfkeliyiz çünkü, tüm delillere, dosyaya sunulan bilimsel görüşlere rağmen sanıkların insanlığa karşı suç yönünden cezalandırma talebimiz göz ardı edilmiştir. Katliamla ilişkili, yöneticilik konumunda olan sanıkların bir kısmı için sadece üyelikten ceza talep edilmiştir.

Öfkeliyiz çünkü, 23 ay 50 celse Sıhhiye Adliyesinde görülen dava, karar duruşması olması beklenen duruşma için Sincan’a kaçırılmıştır. Soma katliamı davasının karar duruşmasının siyasi hesaplarla ertelenmesinin ardından, işçileri göz göre göre ölüme gönderenlere verilen ödül gibi cezalar henüz hafızalardayken, 10 Ekim katliamının karar duruşmasının Sincan’a kaçırılması manidardır.

 

 

'KATLİAMIN TÜM SORUMLULARI YARGILANANA KADAR BU DAVA SÜRECEK'

Bu davayı savcılığın oldukça eksik ve kabul edilemez mütalaasındaki bu haliyle kapatmaya çalışanlar bilsinler ki, ağıtlarımız, gözyaşımız, acılarımız ve öfkemizle yoğrulan adalet mücadelemiz hiç bitmeyecek! Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar bu dava sürecek!

Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli emanet olan emek, barış, demokrasi mücadelesini de hep beraber, kol kola omuz omuza büyütmeye kararlıyız. Er ya da geç, sorumlular cezalandırılacak; emek kazanacak, demokrasi kazanacak, barış kazanacak!” (HABER MERKEZİ)