Foto: AP / Kabil'deki saldırı sonrası


Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir hastaneye düzenlenen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bombalı silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi. Dün ilk gelen bilgilere göre 19 kişinin can verdiği belirtilen saldırıyla ilgili Taliban yetkilileri 7 kişinin öldüğünü açıklarken, görgü tanıkları ise can kaybının en az 20 olduğunu duyurmuştu.

IŞİD, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda başkent Kabil'de bulunan Vezir Ekber Han bölgesindeki Serdar Muhammed Davud Han Hastanesine dün öğle saatlerinde düzenlenen silahlı ve bombalı saldırıyı üstlendi.


Euronews’te yer alan habere göre IŞİD, 5 saldırganla düzenlediği saldırıda, Taliban'ın önde gelen bir komutanı da dahil olmak üzere, grubun birçok mensubunun öldürüldüğünü iddia etti.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid ise saldırıda 4 sivil ile 3 Taliban mensubunun öldüğünü açıklamıştı.

Görgü tanıklarına göre ise saldırıda 20'den fazla kişi yaşamını yitirdi, 40 kişi ise yaralandı.

Aynı hastaneye, 2017'de de IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda 30'dan fazla kişi ölmüş ve 50'ye yakın kişi yaralanmıştı.

IŞİD, 15 Ağustos'tan bu yana 2'si Kabil, 1'i Kunduz ve bir diğeri Kandahar olmak üzere gerçekleştirdiği 4 büyük saldırıda, 250'den fazla kişi hayatını kaybetti.