Karar Gazetesi yazarı Akif Beki, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dokunulmazlıklar iligli sözlerini hatırlattı. Erdoğan'ın katıldığı programda, "Dokunulmazlığın kaldırılmasını isteyenler, sadece kendi iktidarları olmadığı için bunu istiyorlar. Kendi iktidarlarında niçin böyle bir talepte bulunmadılar..." dediğini anımsatan Beki, "Artık 'seçilmişleri atanmışların oyuncağı yapmamayı, siyaseti yargı vesayeti altına sokmamayı' savunmuyor AK Parti. Dokunulmazlıkların  kaldırılmasını, sandıkla gelenin sandıksız gönderilmesini savunan taraf" ifadesini kullandı. 

Akif Beki'nin, "AK Parti ‘94 Ruhu’na dönebilir mi?" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

AK Parti lideri Erdoğan, yeni İstanbul İl Başkanı Kabaktepe'yi şöyle takdim etmişti:  

“1994 ruhuyla 2023 hedeflerimizi gerçekleştirecek bir arkadaşımız”. 

94 Ruhu'na dönmekten, o günkü fikirlere dönmeyi anlayanlar oldu.  

Oysa eski fikirlere, ideallere dönme arzusunu yansıtmıyor. 

Belli ki Erdoğan, kendisine İstanbul Belediye Başkanlığını kazandıran eski heyecanı, tutkuyu, dinamizmi arıyor. 

Kapı kapı dolaştıran o aşkı, o şevki partisinde görmek, teşkilatlarında o ruhu tekrar ateşlemek istiyor. 

Fakat bir açmazı var... 

AK Parti artık muhalefette değil, iktidar bile değil, bizzat muktedir rolünde.  

10 yıl önceki AK Parti dahi yok.  

2010 referandumuna 2 gün kala Başbakan Erdoğan, CNNTürk'te Taha Akyol'a konuk olmuştu. Milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmak için bastıran muhalefete şöyle diyordu: 

"Milletvekili dokunulmazlığını tümüyle kaldırdığınız zaman bu ülkede siyaset yozlaşır, milletvekilinin özgüven içinde çalışma imkanı kalmaz. Bir başbakan bile her an bir savcının, bir yargıcın yargılamasına açık, Demokles’in kılıcı her an boynunda sallanacak gibi hisseder. Şu anda sıkıntı çekiyoruz, o zaman nasıl bu görevi yapacağız. Dokunulmazlığın kaldırılmasını isteyenler, sadece kendi iktidarları olmadığı için bunu istiyorlar. Kendi iktidarlarında niçin böyle bir talepte bulunmadılar..." 

Şimdi o Demokles'in kılıcı AK Parti'nin elinde ve muhalefetin başında sallanıyor. 

Artık "seçilmişleri atanmışların oyuncağı yapmamayı, siyaseti yargı vesayeti altına sokmamayı" savunmuyor AK Parti. Dokunulmazlıkların  kaldırılmasını, sandıkla gelenin sandıksız gönderilmesini savunan taraf.