Üreticiler ve ziraat uzmanları tonu 1000 liraya yaklaşan saman fiyatları nedeniyle tarım ve hayvancılık sektöründe zorluklar yaşandığı konusunda devlete çözüm çağrısında bulunurken, yaşanan sorunları gerçek dışı bulan Akit yazarı Ali Karahasanoğlu durumu eleştirenlere “saman kafalılar” ve “şapşallar” şeklinde hakaret etti.

Dün Cumhuriyet gazetesine konuşan üreticiler “Bölgede tarım faaliyeti diye bir şey kalmadı. Bütün köylü ekmeğini fırından alıyor, ya da un alıp pişiriyor. Köylünün ambarında bir kilogram un, buğday yok. Buğday arpa eken olmayınca saman da üretemiyoruz. Bunu yapacak işgücü yok zaten. Allah korusun savaş çıksa, bizim buralara bomba atmaya gerek yok. Herkes açlıktan kırılır” şeklinde isyan etmişti. Üreticilerin isyanını görmeyen Ali Karahasanoğlu “Doğalgaza sevindiremedik, bari “saman”a sevinin!” başlıklı köşe yazısında ziraat uzmanlarının da yüzde 80 zamlandığı saman fiyatlarının gerçek dışı olmadığını savunup üreticilere hakaret etti.


Üreticiye ve muhalefete hakaret eden Karahasanoğlu'nun yazısından ilgili bölümler şöyle:

“Saman kafalıların aktardıklarına göre, Türkiye’de samanın tonu, 650 TL’den, 940 TL’ye çıkmış.. Hani 4 yıl önce de bu şapşalların aktardıklarına göre, 850 TL’ye çıkmıştı ama.. Nasıl olmuşsa, şimdi yine 650 TL’ye düşürmüşler ve o fiyattan hareketle tekrar 940 TL’ye çıkarmışlar ama..

Hatta. Kerameti kendinden menkul çiftçileri konuşturup, “Yıl başında samanın tonu 1.500 TL” diye şimdiden yeni bir müjde daha vermişler ama..

Biz yuvarlak hesap yapalım.. Eğer gerçekten, samanın tonu 1.000 TL oldu ise..Yani samanın kilosu 1 TL ise.. Daha birkaç ay önce 25 kuruşluk bir samandan bahsediyorsak. 4 misli fiyata çıkan saman karşısında.. Doları, altını, borsayı boşverin.. Satın daireleri, satın arabaları, satın villaları, hatta satın kollarınızdaki bilezikleri, saman alın.. Acayip para var bu işte..Üç ayda 1’e 4 veriyorsa.. Diğer tüm yatırım araçlarını solladı demektir..

Kemalist Cumhuriyet de öyle diyor zaten..”


‘SAMAN KAFALILARLA NASIL KONUŞABİLİRİZ Kİ?’

“Diyeceksiniz ki, “Hani kafa buluyor gibisin ama.. Biraz fazla ciddiyete bindirdin..”

Aynen öyle..

Saman kafalılar ile başka nasıl konuşabiliriz ki?”

‘BELKİ DE SAMANI YURT DIŞINDAN GETİREN KENDİLERİDİR’

“ABD açısından, “Bir maske, 10 dolar olmuş” derseniz.. Ne kadar doğru söylemiş olursanız.. Samanın, bir kilo fiyatının 1 TL olduğunu söylediğinizde de o kadar doğru söylemiş olursunuz.. Veya şöyle söyleyelim.. Aynı saman kafalılığı yapmış olursunuz.. Saman kafalılıkları anlaşılmasın diye de.. Dikkat edin, belli periyotlarla, “Saman bile ithal ettik” diyorlar..

35-50 milyon tonluk saman piyasasının olduğu Türkiye’de, bir yıl önce bir aklı evvelin Türkiye’ye getirdiği 150 kiloluk saman üzerinden, “Saman bile ithal eder olduk” algısı oluşturuyorlar.. Kim bilir belki de yurtdışından samanı getiren de kendileridir.. Sırf, “Saman ithal eder olduk” demek için..”

(HABER MERKEZİ)