Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İYİ Parti’nin Ordu adayı olarak açıklandı ancak İYİ Parti daha sonra yayınladığı açıklamada Şahin'in adaylığının "zaman darlığı" nedeniyle gerçekleşemeyeceğini duyurdu. 

Şahin’in adaylık mevzusu Meclis'te de AKP, İYİ Parti ve CHP arasında "FETÖ" tartışmasına neden oldu. İdris Naim Şahin, 15 Temmuz darbe girişiminden önce AKP ile Gülen Cemaati arasında gerilimin zirve yaptığı dönemlerde İçişleri Bakanlığı'ndan alınmıştı. 

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Meclis Genel Kurulu’nda İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Bal’ın konuşmasında siyasette yozlaşma vurgusu üzerine AKP Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, “İdris Naim Şahin’i almışsınız, ondan daha yozlaşma olur mu?” dedi. Şenol Bal’ın eski Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı kastederek “Bakanlık yapmış, Meclis Başkanlığı yapmış bir kişinin oy uğruna vatandaşlara cennet vadetmesi siyasi ahlaka uygun mudur?” sözlerine ise AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan “Ordu’da takla atan uygun mudur?” sözleriyle sataştı.

Bal’ın konuşmasının ardından söz alan AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Siz daha dün FETÖ iddiası olan, kovulan bir bakanı aday yapacaksınız ilinizde bunun dışında, 15 vekili günübirlik alacaksınız, geri göndereceksiniz, sonra da benzer argümanlarla siyasi ahlaktan bahsedeceksiniz, hadi oradan diyorum ben” dedi.

BAKAN ŞAHİN NE KADAR FETÖCÜ İSE CUMHURBAŞKANI DA…

Turan’ın sözleri üzerine AKP, CHP ve İYİ Parti milletvekilleri arasından karşılıklı laf atmalar yaşandı. Bu tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:

ALİ ŞEKER (CHP): İdris Naim Şahin’i Bakan yapan sizsiniz.

ŞENOL BAL (İYİ PARTİ): Sayın Bülent Turan, evet, bir şeyden bahsettiniz, bir bakanın adayımız olmasından. Sizin daha önce bakanlığınızı yapmış, FETÖ’yle suçlanıyor güya. Madem öyle Sayın Bülent Turan, o ne kadar FETÖ’cüyle Sayın Cumhurbaşkanı da o kadar FETÖ’cüdür, bunu bilin veya şu anda, hâlen burada geçmişteki milletvekilleri ne kadar FETÖ’cüyse o söylediğiniz zat da o kadar FETÖ’cüdür. Eğer FETÖ’cüyse niçin soruşturma açıp içeri almıyorsunuz elinizde yargı? İstediğinize damgayı vuruyorsunuz.

FAHRETTİN YOKUŞ (İYİ PARTİ): Çünkü hepiniz FETÖ’cüsünüz zaten, doğuştan.

ALİ ŞEKER (CHP): Suç ortaklığınız vardı da afişe olmasın diye mi yapıyorsunuz?

ŞENOL BAL (İYİ PARTİ): Yani eğer FETÖ’cülük böyle değerlendiriliyorsa siz de kendinize bir aynayı tutun. Biz bilmeyiz devletin elindeki belgeleri, bilgileri, biz bilmeyiz. Biz de aday adayı olmak istemişse ve eğer hakkında soruşturma açılmamışsa, hakkında soruşturma yoksa olabilir, herkes aday olma hakkına sahiptir.

'FETÖ GAZETELERİ KAPATILIRKEN TAKLA ATARAK GİTTİ’

BÜLENT TURAN (AKP): Sayın Başkan, adaylarını kendilerine yakıştırıyorlarsa hayırlı olsun diyecek lafımız yok. Biz FETÖ’yle ilgili meselede gazeteleri kapatılırken ilgili şahsın takla atarak oraya gidip nasıl direndiğini, nasıl o gazeteyi kapatamazsınız, nasıl o bankayı kapatamazsınız diye kavga ettiğini biliyoruz. O yüzden yolumuzu ayırdık.

ŞENOL BAL (İYİ PARTİ): Açın o zaman soruşturmayı.

BÜLENT TURAN (AKP): Bu konuda FETÖ’ye karşı dik duran kim varsa bugün burada, dik duramayan kim varsa kayboldu gitti. O kaybolanları alıp aday yapmayı yakıştırıyorlarsa bir daha diyorum, hayrını görün, biz razıyız bundan.

ŞENOL BAL (İYİ PARTİ): Soruşturma açacaksınız.

BÜLENT TURAN (AKP): Hayrını görün, rahatız, yakışır size, yakıştı size.

FAHRETTİN YOKUŞ (İYİ PARTİ): Siyasi ayağını niye açmadınız, korkaksınız, hepiniz FETÖ’cüsünüz. Siyasi ayağını niye açtıramazsınız? Korkaksınız, hepiniz FETÖ’cüsünüz.

BÜLENT TURAN (AKP): Sensin o, sensin o. Sayın Vekilin oradan grubumuza karşı ithamını aynen reddediyoruz. Herkes biliyor ki FETÖ’ye karşı en çok dik duran grup bu gruptur.

FAHRETTİN YOKUŞ (İYİ PARTİ): Çok komik oluyorsun, çok komik. Senin resmin yok mu FETÖ’yle, hanginizin resmi yok?

BÜLENT TURAN (AKP): Bu grup bu işi yaparken sabaha kadar MİT Kanunu geçirilirken, “MİT’e dokunamazsın.” derken, dershaneler kapatılırken, onların bankası, gazetesi kapatılırken kendisi neredeydi?

ŞENOL BAL (İYİ PARTİ): Biz mücadele ediyorduk o dönem.

BÜLENT TURAN (AKP): Oradan bağırıp da sen FETÖ’cüsün demek doğru değil. Çıkın meydana görelim,

FAHRETTİN YOKUŞ (İYİ PARTİ): Biz onlarla hiç beraber olmadık, siz oldunuz, hep beraber oldunuz, hepiniz FETÖ’cüsünüz. (Kaynak: Gazete Duvar)