AKP Sözcüsü Çelik: Baroların seçim sistemini değiştirme çalışması sürüyorArtı Gerçek

Ömer Çelik, AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrası açıklamalar yaptı.


AKP Sözcüsü Ömer Çelik, barolar ve diğer sivil toplum kuruluşlarının seçim sistemini değiştirmeyle ilgili çalışmanın devam ettiğini belirterek, "Yönetimlerin zaman zaman bir siyasi kamp gibi davranma karşısındaki rahatsızlıklar düzenlemeyi gündeme getirmiştir. Tartışmaya devam ediyoruz. Şekillendiği zaman sizlere açıklarım." dedi. 

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası AKP Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Adalet, özgürlük için bütün dünyada 'Nefes alamıyorum' sloganları yükseldi. Her türlü ırk din karşısında bu ayrımcılığa karşı olmaktır. Amerikan halkının başlattığı gösterilerde eşitlik talebinin Amerikan demokrasi açısından doğru buluyoruz.

Hem bu ırklığı yapanların mahkum edilmesi gerekiyor. 19. yy mücadelesinde kölelik karşıtları bunu kazansa da bu devam ediyor.

Hem Amerika da hem Avrupa'da tehdit içerideki ırkçılardan yükseliyor.

Bu değişimin olması gerekiyordu ama maalesef ırkçı yükseliş siyasi olarak istismar etmekle büyümesine yol açıldı.

TRT World ekibine bir saldırı oldu. Gazetecilik görevini yapan TRT ailesine geçmiş olsun diliyoruz. Bu saldırıyı kınıyoruz.

Amerika'daki kamu düzenini yerle bir etmeye çalışan gösterilerin de karşısında olduğumuzu yeniliyoruz. Kamu düzenini bozacak şekilde, insanların evlerini iş yerlerini yağmalayanlara da tamamen karşı olduğumu dile getirmek istiyoruz.

Biz bütün bu hassasiyetleri söylediğimiz halde İsrail'deki bir gazetede bu şiddet olaylarının arkasında olduğumuzu, tamamen yalan bir haber çıkmıştır. Biz alışkınız tabiki. Bir takım sıkıntılarda Türkiye'ye saldırmalarına. Demokratik değerleri için Amerikan toplumunu desteklerken bu yağmacılık olaylarının karşısında olduğumuzu da dile getiriyoruz.

'PROVOKASYONLAR GÖRDÜK'

Korona süreci sonrasında çeşitli provokasyonlar gördük. Maalesef Türkiye'de de camilere, kliselere, Hrant Dink Vakfı'na saldırılar gördük. Bunları reddediyoruz.

Emniyet teşkilatımız bu provakotörleri çok kısa sürede yakalamıştır. Polis teşkilatımızı bu başarısından tebrik ediyoruz. Kamuya yansısın ya da yansımasın çok daha fazlasını engelliyorlar. Türkiye'de provokasyon mevsimi kapalıdır.

Türkiye bunları tanımıştır, adını koymuştur. Bu provokasyonlar hiçbir şekilde geçit vermeyeceğiz. Türkiye'de herkes birinci sınıf vatandaştır. İkinci sınıf vatandaş yoktur. Bu topraklar isteyenin kafasına göre operasyon çekeceği dönemleri kapatmıştır.

Emniyet teşkilatını hedef gösteren yaklaşımlar da görüyoruz. Irkçı şiddetin mekanizması haline gelmişken, başka ülkelerde nefes aldırmayan yapılar, Türkiye'de korona döneminde vatandaşlara nefes olmuşlardır. Vefakarca görev yapmışlardır. İnsanlık değerlerini yükselten bir tavır ortaya konulmuştur. Onların fay hattı zannettiği şeyler bizim kardeşlik köprümüzdür.

Korona döneminde Bakanlıklarımızın aldığı tedbirler vatandaşlarımızı hiçbir şekilde yalnız bırakmamıştır.

Ne kadar güçlü sağlık sistemimizin olduğu pandemi döneminde daha çok ortaya çıkmıştır. Biz buna insan odaklı sağlıklı sistemi diyoruz. Başkaları ekonomi odaklı sağlık sistemi gerçekleştirmişlerdir.

AİLE KONUSU...

Bir zamanlar büyük bir çöküntünün, vatandaşla duvar olarak tanınan sağlık sistemimizin AK Parti döneminde ne kadar yukarıya taşındığını gösteriyor. Dünyada bunun örnek alınması gerektiğiyle ilgili açık beyanlar ortadayken bazı muhalefet partilerinin ağlama duvarına çevirmesi kendi bilecekleri iştir.

Ortaya konulan siyasi argümanların hepsi çürütülmüştür. En çok saldırdıkları konulardan bir tanesi 4-5 tane köşe yazarının ekonomi ile ilgili sözlerini alıp, alt alta koyup CHP beyanatı gibi okuyorlar.

Özellikle Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Bey üzerinden sürekli aile konusu gündeme getiriyorlar. Kim aile kavramını kullanıyorsa yaptığı ahlaksızlıktır. Aile konusu siyaset dışı tutulmalıdır. Siyasi akılla mücadele etmek gerekir.

(Salgını destekleri) Atılan adımların tutarı 260 milyar liraya ulaşmıştır. 5 buçuk milyon aileye bin liralık destek yapılmıştır. 4 buçuk milyonu aşkın vatandaşımıza kısa çalışma ödeneği verilmiştir.

(Yunanistan'ın Ayasofya tepkisi) Hiçbir Hıristiyanın dini duygusuna asla hakaret etmeyiz. Bir dünya mirasına saygı göstererek kutlama yapılmıştır. Kimseye hakaret eden bir tarafı yoktur. Minarelerinden ezan sesini yasaklayan Yunanistan’dır. Bununla yüzleşecekleri yerde bu konulara girmesi akıl tutulasından başka bir şey değildir. Biz fetih suresi okuyoruz, onlar meydan okuyorsunuz diyor. Biz kimseye meydan okumak için değil kendi tarihimizi hafızamızı anmak için bu törenleri düzenliyoruz.

LİBYA

Libya’da Sarrac hükümeti yeni başarılara imza atmıştır. Biz de desteklemekteyiz. Provokasyonların katliam girişimlerinin önlenmesi için Türkiye büyük bir misyon üstlenmiştir. Uluslararası toplumun meşru olanı desteklemesi, gayri meşru olana karşı çıkması gerekir. Türkiye’nin oradaki pozisyonu BM ile uyumlu olduğu kadar NATO tarafından da teyit edilmiştir.

(Barolar ve diğer sivil toplum kuruluşlarının seçim sistemini değiştirme çalışması) Aşağıdaki demokratik çoğunluğun yukarıya çıktıkça daraldığını uzun zamandır görüyoruz. Meslek örgütlerinin tabanlarındaki demokratik gücün çeşitliliğin yönetimlere nasıl yansıyabileceğini arkadaşlarımız tartışıyorlar. Yönetimlerin zaman zaman bir siyasi kamp gibi davranma karşısındaki rahatsızlıklar düzenlemeyi gündeme getirmiştir. Tartışmaya devam ediyoruz. Şekillendiği zaman sizlere açıklarım." (DHA)

BAĞLANTILI HABERLER