Bodrum'da 2015'te bindiklerin botun batması sonucu sahile vuran cansız bedeniyle dünya gündemine oturan 3 yaşındaki Alan Kurdi'nin babası Abdullah Kurdi, 2 oğlu ve eşinin öldüğü yolculuğa çıkma nedenini "Türkiye'de hayvan muamelesi görüyordum” sözleriyle dile getirdi. Baba, Akdeniz'deki göçmenleri kurtarmak için yakında bir yardım gemisiyle denize açılacağını da duyurdu.

Abdullah Kurdi, İtalya'da yayımlanan La Repubblica gazetesine konuştu. 

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Erbil kentinde yaşayan baba Abdullah Kurdi, IŞİD'in saldırısı üzerine 2011'de yaşadıkları Kobane’den on binlerce insan gibi ailesiyle birlikte Türkiye'ye sığınmıştı. İstanbul'a gelen ailenin, başka bir ülkede yaşamak için 2 Eylül 2015'te Bodrum’da bindikleri bot kıyıdan ayrıldıktan birkaç saat sonra batmış ve anne Rihan ile birlikte çocukları Galib (5) ve Alan’ın (3) hayatını kaybettiği faciadan baba Abdullah sağ kurtulmuştu.

KURDUĞU VAKFA YAPILAN BAĞIŞLARLA MÜLTECİ ÇOCUKLARA YARDIM EDECEK

Kurdi, Erbil'de bir vakıf kurduğunu ve Kuveyt, Almanya, Kanada ve Türkiye gibi ülkelerden gelen bağışlarla mültecilerin çocuklarına yardım ettiğini anlattı.

Eşi ve çocuklarını kaybeden Abdullah Kurdi, Alan'ın fotoğrafının bir şeyleri değiştirip değiştirmediği sorusuna şöyle yanıt verdi:

'İLK İKİ AY HERKES KALBİNİ AÇTI, SONRA HER ŞEY ESKİYE DÖNDÜ'

"İlk iki ay çok sayıda insan kalplerini açtı. Ama sonra her şey eski haline döndü. Avrupa'da duvarlar yükseldi, göçmen taşıyan gemilerin limana yanaşmasına izin verilmiyor. Savaştan kaçanlar hala kendi kaderlerine terk ediliyor."

İtalya'da bir önceki hükümetin göçmen karşıtı politikalarının baş mimarı aşırı sağcı Lig lideri Matteo Salvini'yi de eleştiren Abdullah Kurdi, şöyle devam etti: "Sizin politikacınız Matteo Salvini'nin yaptıklarını okudum, İtalya gibi misafirperver bir ülkenin Salvini'ye oy vermesi beni şaşkına çeviriyor. Utanç verici."

'BANA UZATILMAYAN ELİ BEN UZATMAK İSTİYORUM'

Kurdi, ailesini kaybetmesinin ardından nasıl yeniden ayağa kalkabildiği sorusuna yanıt verirken de "Bir kadın sayesinde. 2 yıl önce tesadüfen tanıştık, evlendik. Şu an hamile. Yeniden koca oldum, yine baba olacağım" dedi.

Kurdi, çocuğunun dünyaya gelmesinin ardından Akdeniz'de yardım gemisiyle göçmenleri kurtarmayı planladığını da anlattı. Alman sivil toplum kuruluşu Sea-Eye tarafından işletilen göçmen kurtarma gemisine "Alan Kurdi" ismi verilmesinden memnun olduğunu söyleyen Kurdi, "Oğlum doğar doğmaz ben de göçmenleri kurtarmak için bu gemiye çıkacağım. Bana uzatılmayan eli ben uzatmak istiyorum" dedi.

'TÜRKİYE'DE HAYVAN MUAMELESİ GÖRÜYORDUM'

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Kurdi, 2 oğlu ve eşinin öldüğü yolculuğa neden çıktıklarını, Avrupa'da ne bulmayı hayal ettiğini ise şöyle açıkladı:

"Haysiyet. Alan doktor olacaktı, bundan eminim. İsveç'e, Danimarka'ya ya da Almanya'ya gidebilirdik. Türkiye'de hayvan muamelesi görüyordum. Ailem için savaşmaya hakkım olduğunu hatta bunun benim için bir görev olduğunu düşünüyordum."

Kobane'de berberlik yaparken 2013'te Türkiye'ye kaçtığını söyleyen Abdullah Kurdi, Türkiye'deki yaşamını "Türkçe bilmeyen Suriyeli bir berberseniz İstanbul'da kimse size iş vermiyor. Ben de geçinmek için 600 TL karşılığında bir tekstil fabrikasında temizlik yapmaya başladım. 50 liraya da neredeyse 100 kiloluk çekirdek çuvallarını beş kat çıkarıyordum" diye anlattı.