Albayrak 1 yıl önce sorulan soruya yanıt verdi: Biz bilmiyoruz, İçişleri Bakanlığı bilirArtı Gerçek

CHP’nin hukukçu vekili Antmen, İçişleri Bakanlığı’nın ise soruya henüz yanıt vermediğini anlattı.


Meryem YILDIRIM


ARTI GERÇEK-Muhalefetin deprem vergileri olarak toplanan paraların akıbetine ilişkin verilen soru önergesine 1 yıl sonra yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bilmiyoruz, İçişleri Bakanlığı bilir” yanıtını verdi.

CHP’nin hukukçu milletvekili Alpay Antmen, yoksulluk, adaletsiz vergi sistemi, son dönemde yaşanan intiharlar ve deprem için toplanan paralara ilişkin konuştu.

18 yıllık AKP iktidarı döneminde toplanan deprem vergilerinin depremin zararlarını önlemek için harcanmadığını dile getiren CHP’li Antmen, “Bu para şimdi ortada yok” dedi.

Hazine Bakanlığı’na toplanan 60 milyar liradan fazla verginin akıbetini soran Antmen, Bakanlığın “Bilmiyoruz” yanıtını vererek İçişleri Bakanlığına yönlendirdiğini söyledi. Antmen, İçişleri Bakanlığının da hala cevap vermediğini belirtti.

 ‘İKTİDARIN AYIBI’

CHP Mersin Milletvekili Antmen şunları söyledi:

“Yaklaşık bir yıl önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ‘1999'dan 2018 yılına kadar toplanan paranın ne kadarı depremlerin vereceği zararları önlemek için kimler tarafından ne şekillerde harcanmıştır?’ diye soru önergesi ile sordum. Bakanlık da  “Biz bilmiyoruz İçişleri Bakanlığı bilir” diye yanıt verdi. 

Yani toplanan 60 milyar liradan fazla verginin akıbetini, maliye bakanının bilmediği ortaya çıktı. Biz daha sonra aynı soruyu İçişleri Bakanına sorduk. Halen cevap veren yok.  Deprem için toplanan katrilyonları kim harcadı, nasıl nereye harcadı? Şu anda bilen yok. Bu durum iktidarın ayıbıdır. Bu durum milyonların hayatının, can ve mal güvenliğinin hiçe sayıldığının ispatıdır."

‘VERGİLERİN DÖRTTE ÜÇÜ ASGARİ ÜCRETLİLERE YIKILDI’

Öte yandan Dijital Hizmet Vergisi Kanunu görüşmelerinde Meclis Genel Kurulunda konuşan Antmen, adil bir vergi sisteminin geçerli olduğu ülkelerde toplam vergilerin yüzde 70’inin kazanç sahiplerinden yani zenginlerden, toplam vergilerin yüzde 30’unun ise tüketimden alınan vergilerden; yani KDV, ÖTV gibi dolaylı vergilerden oluştuğunu belirterek “Almanya'da dolaylı vergiler % 28, doğrudan vergiler %72’dir. Macaristan'da yüzde 25 olan dolaylı vergi oranı, Bulgaristan'da sadece yüzde 20. Ancak söz konusu oranlar maalesef Türkiye’de tam tersi. Toplam vergi gelirlerinin dörtte üçü, yaşam mücadelesi veren emekçilere, işçilere ve asgari ücretlilere yıkıldı” dedi.

CHP’li vekil, Türkiye’de en yüksek gelir düzeyine sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı payın bir önceki yıla göre artarak yüzde 48’e yükseldiğini, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı payın azalarak yüzde 6,1'e gerilediğini belirtti.

ASGARİ ÜCRETLİ YILLIK KAZANCININ YÜZDE 43’ÜNÜ VERGİ OLARAK GERİ VERİYOR

Asgari ücretlinin yıllık kazancının yüzde 43’ünü vergilerle devlete geri verildiğine dikkat çeken Antmen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Asgari ücretliyi yalnızca yüksek enflasyon değil, vergiler de vuruyor. Asgari ücretli yıllık kazancının yaklaşık yüzde 43’ünü vergi olarak devlete geri veriyor. Asgari ücretlinin üzerindeki vergiler her gün artıyor. İktidar bu ülkeyi öyle bir hale getirdi ki işsizlikten toplu intiharlar başladı. İstanbul’da 4 kardeş birden intihar etti. Antalya’da bir baba evlatları ile birlikte kendini öldürdü. Bir aileyi, bir babayı bu kadar umutsuz ve çaresiz hale getirmek ancak vahşi sömürü düzenlerinde görülebilir. AKP iktidarlarının sayesinde zengin daha zengin, fakir daha fakir hale geldi."

VATANDAŞ VERGİ ÖDÜYOR YANDAŞ İSE ÖDEMİYOR

Vergi veren yurttaşların iş bulamadağını, vergi vermeyen yandaşların ise milyarlık ihaleler almaya devam ettiğini kaydeden Antmen, “Birileri vergiden muaf olacaksa o, işsizler olsun, asgari ücretliler olsun! Yandaş değil vatandaş olsun. Vatandaş vergi ödüyor, yandaş ise ödemiyor” dedi.

BAĞLANTILI HABERLER