+GERÇEK - 2020'de 5 litre ayçiçek yağı 60 TL'den satıldı ve art arda fiyat artışlarının ardından litresi 60 TL'ye ulaştı. Piyasadaki en ucuz ürünleri sattığını iddia eden BİM, ŞOK, A-101, CarrefourSa ve Migros gibi zincirlerde 120 TL'ye satılan market marka ayçiçek yağı, Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle 150 TL'ye ulaştı.

Gazeteci Barış Terkoğlu, bazı internet sitelerinde ayçiçek yağı fiyatlarının 250-350 lirayı geçtiğine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Halk TV’de yayınlanan 'Şirin Payzın ile Sözüm Var' programında Barış Terkoğlu, fiyatları nedeniyle vatandaşların almak için birbirini ezdiği ayçiçek yağının fiyatını tekrardan gündeme taşıdı. Terkoğlu, "Türkiye'de 1 litresi 63 TL'den başlayan ayçiçeği yağı Katar'da 26 TL' den başlıyor" dedi.

Yüksek fiyat artışları vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Mutfakların vazgeçilmezi olan ayçiçek yağının fiyatı her geçen gün zamlanıyor. Gazeteci Barış Terkoğlu da Katar'da satış fiyatı 26 TL'den başlayan ayçiçek yağının fiyatını ele aldı. 

Katar'da satılan ayçiçek yağı fiyatı acı bir gerçeği daha ortaya koydu. Katar'da satılan 2 litre ayçiçek yağının fiyatı ise 12,75 Riyal yani 51,24 TL Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor.

Ayçiçek yağının yerli üretimi Türkiye'de gerçekleştiriliyor. 

Tedariği Türkiye'den gerçekleştirilen Ayçiçek yağının Katar'da resmen yarı yarıya satılması eleştiri konusu oldu.

Son yapılan zamlarla beraber ayçiçek yağının fiyatları giderek vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor.

İşte bazı markaların ayçiçek yağı fiyatları: