Almanya Mezopotamya Yayınevi ve Mir Müzik'i kapattı

12.02.2019 11:45    Güncelleme: 15.11.2019 12:10

Her iki kurum bugün sabah saatlerinde polis baskınına uğramıştı.

Merkezleri Neuss kentinde olan Mezopotamya Yayınevi ve Mir Müzik bugün sabah saatlerinde polis tarafından basıldı. Aramalar sürerken açıklama yapan İçişleri Bakanı Seehofer, Kürtçe kültür ve sanat faaliyetlerinde bulunan kurumların bütün faaliyetlerinin yasaklandığını bildirdi.

Yasağa ilişkin yazılı açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, Mezopotamya Yayınevi ve Mir Müzik ile bağlantılı olarak Kuzey Ren Vestfalya (NRW) ve Aşağı Saksonya (Niedersachsen) Eyaletlerinde polisin aramalar yaptığını duyurdu. 

YASAĞIN GEREKÇESİ "PKK HALA AKTİF"

İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Mezopotamya Yayınevi ve Mir Müzik’in 1993 yılından itibaren Almanya’da yasaklı olan PKK’nin “yan kuruluşları” olduğu iddia edildi.

Bakan Seehofer, PKK’ye yönelik yasağın uygulanması için devlet organlarının düzenli olarak devreye girdiğini belirtti.

Bakan Seehofer, Mezopotamya Yayınevi ve Mir Müzik’e getirilen yasağı şu sözlerle savundu: “1993’teki yasağa rağmen PKK hala Almanya’da aktif olması nedeniyle PKK’nin yan kuruluşlarının faaliyetleri engellenmeli.”

Bakan ayrıca her iki kuruluşun kitap ve CD satışlarından elde ettikleri gelirleri PKK’ye aktardığını iddia etti.

Yasağın bu hafta başlayacak ve Türk yetkilerinin de davet edildiği Münih Güvenlik Konferansı öncesine denk gelmesi dikkat çekti.

GEÇEN YIL DA BASKINA UĞRAMIŞTI

Mezopotamya Yayınları ve Mir Multimedia, 8 Mart 2018’de de polis baskınına uğramıştı. Her iki kurumda üç gün boyunca aramalar yapılmış, kitap, albüm, arşiv ve kayıt cihazlarına el konulmuştu. Almanya 2008 yılında da Roj TV’nin faaliyetlerini yasaklamıştı. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)