Süheyla KAPLAN


ARTI GERÇEK- Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Sivas katliamı davasının üç firari sanığından biri olan Murat Sonkur’un adresi Türkiye tarafından tespit edilemiyor. Ancak Sonkur'un, Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Münster kentinde yeni bir adresi daha tespit edildi. 

Sivas katliamı davasından dosyası ayrılan ve daha önce Almanya'da yaşadığı tespit edilen Murat Sonkur'la birlikte toplam dokuz sanığın insanlık suçu işlediklerini hatırlatan, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) adına 'Sivas davasını' takip etmek üzere görevlendirilen avukat Mahmut Erdem, Almanya'nın firari sanık Murat Sonkur'u koruduğunu söyledi. 

SON İKİ YIL İÇİNDE 10 KEZ ADRES DEĞİŞİKLİĞİ

Şu ana kadar fiari sanık Murat Sonkur'un son iki yıl içinde en az on kez ikamet adresini değiştirdiğini Alman resmi kurumlarına yaptığı başvurular aracılığıyla öğrenen Erdem "Murat Sonkur'un şimdi de Hessen eyalerine bağlı Münster kentindeki güncel ikamet adresini tespit ettik. Bu bildiğimiz son iki yıldaki en az onuncu adres değişikliği. İnsanlık suçu işleyen bir sanık elini kolunu sallayarak Almanya'da rahatlıkla yaşayabiliyor. Almanya ve Hollanda hükümetleri bu kişiyi neden koruyor? Bunu bilmek istiyoruz" dedi. 

ALMANYA'DA YARGILANMASINA ENGEL YOK

Coburg Savcılığı tarafından avukat Erdem'e gönderilen resmi yazıya göre Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından şu ana kadar sanık Murat Sonkur'un iadesi konusunda herhangi bir talep gelmedi. 

Alman Federal Savcılığı'nın, istedikleri takdirde, eyalet mahkemeleri tarafından sanık Murat Sonkur'un Almanya'da yargılanabileceği yönünde karar verdiğini de hatırlatan Erdem, şu ana kadar herhangi bir eyalet mahkemesinin konu ile ilgili işlem başlatmadığına dikkat çekti. 

Erdem "2017 yılından beri Türkiye tarafından kesinlikle iade talebinde bulunulmadığı, Alman makamlarınca tarafımıza bildirilmiştir. Türkiye'de, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi ya da hükümetler, olayın yaşandığı tarihten bugüne kadar hiçbir şekilde firari sanıkların yargılanmasını talep etmediler. İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz" dedi. 

'ALMANYA'DA FARKLI İSİMLER ALTINDA İŞYERİ AÇIYORLAR' 

Ayrıca, Sivas katliamı baş sanıklarından birkaç firari sanığın da Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı kentlerde ikamet ettiği öğrenildi.

Almanya Alevi Birlikleri Feerasyonu (AABF) Başkanı Hüseyin Mat ise son günlerde Sivas katliamı baş sanıklarının ikamet ettikleri bölgelerde farklı isimler altında işyerleri açtıkları bilgisinin kendilerine geldiğini belirterek olayın Alman resmi makamlarca üzerine gidilmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu. 

Almanya Federal Cumhuriyeti, Sivas katliamının firari sanıklarından Murat Sonkur’un iade talebini reddetmişti. Alman makamları, gerekçe olarak Sonkur’un ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmesi ihtimali bulunmasını öne sürmüştü. Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı’na yazı yazarak, Murat Sonkur’a ilişkin iade talebinin ilişkin kararın bir kez daha değerlendirilmesinin talep edilmesini istedi.

ZAMAN AŞIMI TEHLİKESİ 

Sivas katliamı davası Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Kırmızı bültenle aranan firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş yakalanmazsa, davanın 2023’te zaman aşımından düşmesi bekleniyor. Müşteki avukatları, katliamın insanlığa karşı suç olduğunu belirterek, zaman aşımı uygulanmaması görüşünü savunuyor.