Altın fiyatları, Coronavirus salgınında ikinci dalga ihtimali, ekonomilerin yeniden durgunluğa girebileceği endişesi ve ABD - Çin arasındaki ilişkilerin tekrar gerilmesiyle yukarı yönlü hareketini hızlandırdı.

2020'nin başında 1500 dolar olan altının ons fiyatı bir süredir test ettiği 1800 dolarlık psikolojik eşiği kırarak 1810 dolardan işlem gördü ve 2011 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü. İç piyasada da gram altın ve çeyrek altın fiyatları yeni zirveler gördü. Gram altın fiyatı 400 TL üzerine çıkarken çeyrek altın da 650 lira üzerine çıktı.

EYLÜL 2011'DEN BERİ EN YÜKSEK SEVİYESİNİ GÖRDÜ

Merkez bankaları ve hükümetlerden gelen sınırsız likidite bolluğunun da desteğiyle altının cazibesi arttı. Altının onsu günlük bazda yüzde 1 primle 1.815 dolar seviyesine çıkarak Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesini görürken, altın fiyatları yurt içinde de uçtu.

Gram altın 400.4 TL, çeyrek altın 658.02 TL ve Cumhuriyet altını 2 bin 696 TL ile rekor tazeledi. Altın destekli borsa fonlarına (ETF) ise yılbaşından bu yana girişler 2009'daki rekor seviyeyi aştı.

Dünya Altın Konseyi'nin verilerine göre, altın bazlı borsa yatırım fonlarına yılın ilk yarısında 40 milyar dolarlık 734 ton tutarında rekor giriş gerçekleşti. Daha önceki dönemlerde, hacim olarak yıllık en yüksek net giriş 646 ton ile 2009 yılında görülmüştü.

ABD-ÇİN GERGİNLİĞİ ALTIN FİYATLARINA YÖNELİK İŞTAHI BESLİYOR

Coronavirus salgınının ikinci dalga endişelerinin arttığı dönemde OECD, bu yıl küresel işsizliğin 1930 Büyük Buhran'dan beri en yüksek seviyeleri göreceğini açıkladı. AB'nin yüzde 7,4 küçülme ile yılı kapatacağı tahmini yüzde 8,3'e revize edildi. ABD'de de tarihin en düşük seviyelerinde olan işsizlik salgın sonrası yeniden çift haneye çıkmıştı.

Faizlerin sıfırlandığı piyasalarda altın talebinin artmasının doğal olduğunu belirten uzmanlar son dönemdeki ABD - Çin gerginliğinin de altına yönelik iştahı beslediğini vurguluyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, son açıklamasında, "ABD şirketlerine adil ve eşit bir temelde davranılmaz ise ABD ve Çin ekonomileri arasında bağlar kopabilir" derken, Amerikan uçak gemileri altı yıl sonra ilk kez Güney Çin Denizi’nde uçuş tatbikatına başlamıştı.

Çin'in Hong Kong'un özgürlüklerini kısıtlamaya dönük hamleleri sonrası yeniden başlayan gerginlikte Trump'ın Hong Kong dolarının ABD dolarını çıpa olarak kullanmasını engelleyerek cezalandırmak istediği de iddialar arasında.

Altın fiyatları yükselirken altın bazlı borsa yatırım fonlarına yılın ilk yarısında 40 milyar dolar tutarında rekor giriş gerçekleşti.