Fotoğraf: Al-Monitor

Al-Monitor yazarı Sultan Al-Kanj, Türkiye’nin Ağusto ayı içinde Suriye’deki YPG mevzi ve yöneticilerini hedef alan saldırılarının dökümünü yaptı. Afganistan’da Amerika yaşanan yakınlaşmanın ardından bu saldırıların arttığına dikkat çeken Al-Kanj, Türkiye saldırları karşısında hem Amerika’nın hem de Rusya’nın sessiz kaldığını hatırlattı. Makalenin geniş özeti şöyle:

Türkiye, kısa bir süre önce Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ana bileşeni olan Kürt Halk Koruma Birimleri’ne (YPG) yönelik saldırılarını artırdı. Ankara, YPG'yi, Türkiye ve Batılı müttefiklerinin terör örgütü olarak sınıflandırdığı Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) bir uzantısı olarak görüyor.

SDG, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun desteğiyle Suriye'de İslam Devleti'ne (İD) karşı verilen savaşları yönetmişti.

23 Ağustos'ta insansız bir Türk hava aracının, Himo köyü yakınlarındaki bir tıp merkezinin kapısında park etmiş bir askeri aracı hedef aldığını söyledi. Saldırının can kaybıyla sonuçlandığını söyledi, ancak ne sayılarını ne de sağlık durumlarını açıklamadı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, Türk insansız hava aracı Kürt liderliğindeki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'ndeki bir siyasi lideri hedef aldı.

21 Ağustos'ta, Kamışlı'yı Amuda ilçesine bağlayan Ali Faro yol kavşağında, yine bir Türk İHA'sı YPG'nin önde gelen bir liderini hedef aldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Kürt liderin İran uyruklu olduğunu söyledi.

Aynı gün, Halep'in doğu kırsalındaki Ayn al-Arab (Kobani) kentinin güneyindeki Sofya çiftliğine bir başka Türk İHA'sı tarafından bombalı saldırı düzenlendiği ve herhangi bir can kaybının olmadığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 20 Ağustos'ta, askeri liderlerin bir toplantı düzenlediği Tal Tamar Askeri Konseyi Askeri İlişkiler Ofisi karargâhına bir Türk insansız hava aracının isabet etmesiyle dokuz SDG üyesinin öldürüldüğünü bildirdi.

19 Ağustos'ta bir Türk insansız hava aracı Suriye'nin Haseke vilayetinde YPG mevzilerini hedef aldı ve bu saldırıda da çok sayıda YPG komutanını öldürdü.

Türk hava saldırıları ayrıca, üç Kürt komutanın öldürüldüğü Tal Tamar Askeri Konseyi karargâhı da dâhil olmak üzere birçok yeri hedef aldı. Dördüncü bir komutan da ayrı bir saldırıda aracında hedef alındı.

20 Ağustos'ta QSD Genel Komutanlığı, “İleriye dönük olarak bir işgale hazırlık saldırıları karşısında sessiz kalmayacağız. Bu değerli komutanların ve savaşçıların şehit olmasına yol açan bu vahşi Türk saldırısı cevapsız kalmayacaktır. Cevabımız sert olacak” açıklaması yaptı.

Açıklamada, komutanların öldürülmesiyle sonuçlanan Türk saldırılarına değinilirken, Washington ve Moskova'nın bu saldırılara sessiz kalması eleştirildi: ABD ve Rusya gibi ateşkesin garantör devletlerinin sessizliği ve muğlak duruşu Türk devletini saldırılarını yoğunlaştırmaya teşvik ediyor. Onlara sorumluluklarını hatırlatıyor ve pozisyonlarını netleştirmeye çağırıyoruz.”

Münbiç Askeri Meclisi sözcüsü Şervan Derviş bu konuda Al-Monitor'a yaptığı açıklamada Türkiye saldırıları konusunda şunları söyledi:

“Türkiye'nin komşu bir ülke olmasını istiyoruz. Biz onun düşmanı değiliz ve ona bir tehdit oluşturmuyoruz. Türkiye'nin bize yönelik saldırıları çeşitlendi, bunlardan en sonuncusu Suriye'nin kuzeydoğusunu istikrarsızlaştırmanın yeni bir yöntemi olan insansız hava araçlarının kullanımı oldu. Bu ciddi bir tırmanış. Türkiye'nin bizi bombalaması için bir Amerikan ya da Rus yeşil ışığı olduğuna inanmıyoruz, ancak ABD ve Rusya'nın sessizliği ve Türkiye'ye karşı net bir tavır alamaması, saldırılarını sürdürmesine neden oldu. Rus ve ABD'nin mevzileri, bu Türk saldırılarını caydırmadığı için gereken seviyede değil.

Kendimizi müdafaa hakkımızı uygun gördüğümüz yer ve zamanda müdafaa edeceğiz ve bu saldırılara karşılık vereceğiz. Bu Türk saldırıları, daha fazla Suriye bölgesini kontrol etmeyi amaçladıkları için uluslararası sessizlikle karşılanmaya devam ederse tırmanabilir ve başka biçimler alabilir. Ama bir savunma sistemimiz var. Türkiye'nin bu tür saldırılar düzenlemeye devam etmesini bekliyoruz, ancak ABD ve Rus güçlerinin kuzeydoğu Suriye'deki varlığı Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunmasına katkıda bulunabilir."

Bu bağlamda, Türkiye merkezli ve Türkiye meselelerinde uzman bir gazeteci olan Ahmed el-Hasan Al-Monitor'a şunları söyledi:

Kürt sorunu, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yaklaşımının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Ve bu saldırılar, Kürt seçmenleri kazanmak için bir Kürt çözümü için müzakerelere geri dönme baskısı oluşturmayı amaçlıyor. Türkiye'nin bu saldırılardan beklediği avantajlar arasında Türkiye'nin iç bölgelerinde seçmen desteği, iç ittifakları geliştirme ve yeni partileri çekme olasılığı var.”

Hassan, Kürt partilerin Afganistan sonrası dönemin eskisi gibi olmadığının farkında olduğunu, zorlukların eskisinden daha büyük olduğunu ve bu dönemde Türkiye ile çatışmanın daha da artacağını söyledi.

IŞİD'in SDG'ye yönelik Türk saldırılarını kendi çıkarına kullanmaya başlamasıyla ilgili olarak da şu yorumu yaptı:

“İŞİD, özellikle uyuyan hücrelerinin yayılması ve QSD hapishanelerinde ve üyelerinin büyük bir kitlesinin varlığında Kürt güçleri için büyük bir tehdit oluşturuyor. Aileleri kamplarında. Bu, bir güvenlik sorunu olduğunda patlayabilecek bir saatli bomba.”