Ankara Barosu’ndan suç duyurusu: Tacizin cezası 12 yılArtı Gerçek

Ankara Barosu, gözaltına aldığı genç kadına tacizde bulunan polisin 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması gerektiğini belirtti.


ARTI GERÇEK- Ankara Barosu, Sakarya’da bir eylem sırasında gözaltına aldığı genç kadına cinsel tacizde bulunan polis hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Ankara Baro Başkanlığı’nın cumhuriyet savcılığına sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, gözaltı sırasında yaşanan polis tacizinin fotoğraflarla belgelendiği belirtildi. 

NÜFUZ KÖTÜYE KULLANILARAK CİNSEL SALDIRIDA BULUNULMUŞTUR

Suç duyurusu dilekçesinde, “Başlıca görevi kamunun güvenliğini sağlamak olan kolluk görevlisinin gözaltına alınmakta olan ve kendisini kesinlikle savunma imkanı olmayan bir vatandaşa karşı bu şekilde cinsel bir saldırıda bulunması kabul edilemez bir davranıştır. Fotoğraflardan çok net anlaşıldığı üzere, kolluk tarafından müdahale edilirken yapılmaması gereken bu fiil genç kıza uygulanmıştır. Bu durumda bir vatandaşı gözaltına alırken kolluk tarafından yapılan müdahale ölçülü olmalıdır. Kişilerin vücut dokunulmazlığı ihlal edilmemeli ve konusu suç teşkil edecek davranışlardan özellikle kaçınılmalıdır. Somut olayda, şüpheli tarafından kamu görevinin verdiği nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle genç kıza cinsel saldırıda bulunulmuştur” denildi.

12 YILA KADAR HAPİSLE YARGILANMALI

Dilekçede, TCK 94. Maddesine göre, bir kişiye insan onuru ile bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren kamu görevlisi hakkında 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına hükmolunacağı, fiilin cinsel yönden taciz şeklinde gerçekleşmesi halinde cezanın arttırılacağı hatırlatıldı.Yine TCK 102. Maddenin 3. fıkrasının b bendine göre “kamu görevinin ifası sırasında ve bu görevin verdiği güç ve yetki kötüye kullanılarak cinsel saldırı suçunun nitelikli halinin işlendiği” kaydedildi.

Ankara Barosu, polis hakkında söz konusu iki maddeden soruşturma yürütülerek kamu davası açılmasını istedi.
 

BAĞLANTILI HABERLER