Derya OKATAN


ARTI GERÇEK-‘Savunma Yürüyor’ sloganıyla Ankara’ya yürüyen baroların önü kentin girişinde polis tarafından "kamu düzeni bozulduğu" gerekçe gösterilerek kesildi. Polis baro başkanlarına müdahalede bulunarak tekme attı, bazı baro başkanlarının da gözlükleri kırıldı. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Avukatların  kente sokulmamasını ve polis şiddeti uygulanmasının ardından Ankara Valisi Vasip Şahin ile görüştü. Vali Şahin soruna ilişkin 'birazdan çözüme kavuşturacağız' yanıtı verdiği öğrenildi.

Baroların yapısı ve seçim sisteminde yapılmak istenilen düzenlemeye karşı 53 baronun Türkiye'nin dört bir yanından Ankara’ya doğru yola çıktıkları "Savunma Yürüyüşü" 4’üncü gününde. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ile baro üyesi yüzlerce avukat, diğer kentlerden gelecek baro başkanları ve üyelerini cübbeleriyle Eskişehir yolu girişinde beklemeye başladı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve avukat HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP PM üyesi İlhan Cihaner cübbeleriyle yürüyüşe destek verdi.

Baro üyelerinin ellerinde "Baro yoksa adalet yok”, “Savunmadan elini çek”, “Bağımsız yargı”, “Savunma yürüyor “, “Savunmaya özgürlük” ve “Baroma dokunma" dövizleri yer aldı.
POLİS, HUKUKÇULARI ‘KAMU DÜZENİ BOZULDUĞU’ İDDİASIYLA ENGELLEDİ

Polis yoğunluğunun olduğu Eskişehir yolunda baroların karşılama noktasına ulaşması ile birlikte açıklama yapılması beklenirken, diğer baro başkanları ve üyelerinin önü karşılama noktasına kısa bir mesafe kala polisler tarafından kesildi. Polis amirleri "kamu düzeni bozulduğu" gerekçesiyle yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti.  
BAROLARIN ENGELLENDİĞİ YERE GİTMEYE ÇALIŞAN ANKARA BAROSU’NUN DA YOLU KESİLDİ

Bu engelleme üzerine Eskişehir yolu girişinde bekleyen Ankara Barosu yönetimi ve üyesi avukatlar, baro başkanlarının durdurulduğu noktaya doğru yürümeye başladı. Fakat onların da önü polislerce kesildi. İki grubun buluşması engellenirken, bu engelleme girişimi nedeniyle baro başkanları ile polis amirleri arasındaki görüşmeler devam ediyor.

Barolar, yürüyüşe izin verilmesi halinde önce Anıtkabir'i ziyaret edip, ardından yürüyüşle Meclis’e giderek temaslarda bulunacak. Ankara’ya doğru yapılan yürüyüşte 55 baro başkanı yer alırken, 5 baro başkanının da Anıtkabir’de yürüyüşe dahil olacağı öğrenildi.

'KENDİ ÜLKEMİN BAŞKENTİNE NEDEN YÜRÜYEMİYORUM'

Görüntülerde, polis tarafından önü kesilen bir hukukçunun ilk başta 'Yapmayın, ayıptır' sözlerine rağmen engellenmeye devam etmesi geçişine izin verilmemesi üzerine "Kendi ülkemin başkentine yürüyeceğim ya, nereye geçemiyorum?" diye isyan ettiği görüldü.
HALK TV MUHABİRİ: POLİS BARO BAŞKANLARINA TEKME ATTI, 'VURMAYIN' DİYE BAĞIRIYORLARDI

Halk TV’nin aktardığı bilgide ise fiziksel mesafeyi bahane gösteren polis, baro başkanlarının yürüyüşüne engel olmak istedi. Baro başkanlarının 1,5 metre mesafeyi koruyarak yürüyeceklerini ifade etmesi üzerine arbede yaşandı. Polisin kalkanla hukukçulara müdahale ettiği belirtilirken, Halk TV muhabiri Erdinç Yılmaz'ın alandan verdiği bilgiye göre baro başkanlarına polis tekme attı. Yılmaz, "Baro başkanları 'Vurmayın, alttan vurmayın' diye bağırıyordu" dedi. Halk TV muhabiri ayrıca Gaziantep Barosu Başkanının kafasına da kaskla vurulduğunu ve darp izi olduğunu bildirdi.

İLHAN CİHANER: TEKMELERLE SALDIRDILAR, BİRKAÇ ARKADAŞIMIZIN GÖZLÜĞÜ KIRILDI

Yürüyüşte yer alan hukukçulardan eski Milletvekili ve CHP PM üyesi İlhan Cihaner de Halk TV'ye yaptığı açıklamada tekmelerle alttan saldırdıklarını belirterek "Birkaç arkadaşımızın gözlüğü kırıldı" dedi. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan bilgide ise Aksaray Baro Başkanı Evren Dinçer, Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez ile birlikte 2 baro başkanı ise tüm müdahalelere rağmen barikatı aşarak, Ankara Barosu avukatlarının yanına geçmeyi başardı.

EZİLME TEHLİKESİ

Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.


AMERİKA’NIN SESİ MUHABİRİNE ENGELLEME

Öte yandan baroların yürüyüşünün engellenmesi haberini takip eden Amerika’nın Sesi muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu da polis tarafından basın kartı sorularak engellenmeye çalışıldı.

Yazıcıoğlu sarı basın kartını göstererek “Ben basın mensubuyum. Bunlar e-devlette kullanımda hala, sarılar da hala geçerli” dedi.

AKSARAY BAROSU BAŞKANI TOPRAK: DEMOKRASİ TARİHİNE KARA BİR LEKE

Aksaray Baro Başkanı Erhan Toprak, engellemeye tepki göstererek, “Bugün demokrasi tarihine kara bir leke olarak gelmiştir. Bir baro başkanına yumruk atıldı, sesimiz duyulsun diye hep birlikte hazırlayalım diye sadece baro başkanları geldik. Tek tek geçmemiz engellendi. Bir kısmımız barikatları aştı. Gerekirse günlerce burada duracağız bu eylemimiz devam edecek” şeklinde konuştu.  

Türkiye Barolar Birliği Delegesi Güliz Saraç da, baro başkanlarının yapılmaya çalışılan değişikliklere karşı yürüyüşe geçtiğini belirterek, yaşananları kınadı.  

Avukatlar, yaşananlara sessiz kalan Türkiye Barolar Birliği ve yöneticilerini yuhalayarak, tepkilerini ifade etti.   

HATAY BAORUSU BAŞKANI: ANKARA’DA AYRI HUKUK VAR

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez de yaşananlara tepki göstererek, "Şu görüntü hiç bir yerde olmadı. Bu görüntüyü vererek, pandeminin mücadelesine kibrit suyu döktünüz. Baroları hedefe koydunuz, bitkisel hayata almaya çalışıyorsunuz. Baroları bozma girişimi yeni değil her yıl aynı dertten muzdaripiz, siyaset yapıyor diyorlar. Parti görüşü, grup görüşü yapmaya çalışıyorlar o gücü kırmaya çalışıyorlar. 42 vilayette ayrı Ankara’da ayrı hukuk" dedi.

OTURMA EYLEMİNE BAŞLADILAR
Geçişlerine izin verilmediği için baro başkanları oturma eylemine başladı. Ankara Barosu yönetim kurulu ve çok sayıda avukat da, baro başkanlarına destek vermek için oturma eylemine geçti.

FEYZİOĞLU’NDAN ANITKABİR ZİYARETİ

Öte yandan, baroların Ankara'ya girişleri engellendiği sırada TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki bazı baro başkanları Anıtkabir'i ziyaret etti. Instagram hesabından ziyareti duyuran Feyzioglu, “Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane – Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun, Erzurum, Kahramanmaraş baro başkanlarımızla Atamızın manevi huzurundayız” dedi.

ANKARA BARO BAŞKANINDAN AÇIKLAMA: BİR VATANDAŞIN BAŞKENTE GİRME HAKKI YOK ARTIK  

Oturma eyleminin ardından açıklama yapan Ankara Barosu Başkanı Erdinç Sağkan “Gördüğünüz üzere bu ülkede bir vatandaşın şehrine, başkente girmesine dahi tahammül bulunmamaktadır. İşte görüntü budur, tam da arkanızdadır. Bu ülkede başkente yürüyerek girme hakkınız yoktur artık” dedi.

Avukatların yol açılana kadar bekleyeceklerini belirtmesinin ardından, hukukçular polis tarafından çembere alındı.

KAYSERİ BAROSU BAŞKANI: CÜBBELERE DÜĞME VURAMAZSINIZ

Ankara Barosu Başkanının ardından söz alan Kayseri Barosu Başkanı Cavit Dursun “Demokratik hak kullanımı ve hukuki eylemliliği göstermek için geldik bugün. Başkentimize giremiyoruz. Savunmanın doğasında itiraz sorgulama vardır biat yoktur. Halkımızın haklarının temsili için geldik. Çoklu baro kuvvetler ayrılığı ilkesine yakışmıyor. Çoklu baro çoklu yargıyı ve bölünmeyi getirir. Çoklu baro anayasaya hukuka aykırı. Avukatların cübbelerine düğme vuramazsınız. Nisbi temsil adı altında baroları siyasallaştırarak iktidar yanında yandaş ya da muhalif olarak konumlandırırsanız yazık edersiniz. Bu oyunu ortadan kaldırın. Buraya geldik geleli oynanmayan oyun kalmadı” diye konuştu.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI MEHMET DURAKOĞLU: ŞİMDİ NEDEN YÜRÜDÜĞÜMÜZÜ DEĞİL, NEDEN YÜRÜYEMEDİĞİMİZİ SORSUNLAR

Yürüyüşlerinin Ankara girişinde durdurulmasını Artı Gerçek’e değerlendiren İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, iktidar cephesinin televizyon programlarında neden yürüdüklerini sorguladığını, polis engelinden sonra ise neden “yürüyemediklerini” sorgulamaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

ADANA BAROSU BAŞKANI: ANITKABİR'E GİDEN BARO BAŞKANLARI YAŞADIKLARIMIZ SONRASI DAYANIŞMAYA GELDİ

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Ankara girişinde durdurulan Savunma Yürüyüşü'ndeki son durumu Artı Gerçek'e anlattı. Küçük, “Savunma Yürüyor” yürüyüşünde yer almayan, bugün TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile birlikte Anıtkabir'e giden baro başkanlarının da yaşadıkları hukuksuzluk karşısında dayanışmaya geldiklerini söyledi.

Adana Barosu Başkan Küçük’ün sözleri şöyle:

DÜZCE BAROSU BAŞKANI AZADE AY: HALKIN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN BURADAYIZ

Yine Artı Gerçek’e konuşan Düzce Barosu Başkanı Azade Ay, 64 km yol yürüyerek Ankara’ya geldiğini belirterek, polislerin müdahalesine isyan etti. Halkın ifade özgürlüğü için yürüyüş yaptıklarını belirten Ay, şunları dile getirdi:

IĞDIR BAROSU BAŞKANI SERKAN ALAKAN: TÜM BARO BAŞKANLARI BULUŞUP ANITKABİR’E ORADAN DA MECLİS’E GİDECEKTİK

Iğdır Barosu Başkanı Serkan Alakan da Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada “Öyle bir algı oluşturuldu ama asla bir ayrışma söz konusu değil. Bütün baro başkanlarımız Anıtkabir’de buluşup Meclis’e yürüyecektik. Baro başkanlarımızın polis tarafından durdurulduğunu öğrenince apar topar buraya geldik. Yani herhangi bir bölünme, ayrışma söz konusu değil. Zira 1 Haziran’da yayınlamış olduğumuz bildiri var. Tüm baro başkanlarımız o bildirinin altına imza attı ve o bildirinin arkasında şu an duruyor” dedi.

 

BASIN İLE HUKUKÇULAR ARASINA POLİS BARİYERİ

Hukukçuların bekleyişi devam ederken, polis, basın ile avukatların arasına girdi. 

ANKARA VALİSİ: KARAR BİZE AİT DEĞİL

Ankara Baro başkanı Erinç Sağkan Ankara Valisi ile görüştü. Valinin yasak kararı bize ait değil İçişleri bakanlığa dediği öğrenildi. Sağkan adalet bakan yardımcısı ile de görüştü. Yardımcı sembolik bir yürüyüş yapılabileceğini söyledi. Avukatlar saat 10: 00’dan Bu yana güneşin altında burada bekliyor Ankara Büyükşehir belediyesi güneşten korunmaları için yola tente kuracak.

Öte yandan güneşten korunmak için açılan şemsiyeye polis müdahale etti şemsiyeyi tekmeledi gerginlik oldu bir avukat şemsiyeye bile çevik çağırıyor diye tepki gösterdi.