Niğde'nin Bor ilçesinde pazartesi günü meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından barınma sorunu yaşayan depremzedeler isyan etti. Depremin hissedildiği kentlerden olan Konya'nın Emirgazi ilçesi Demirci Mahallesi’nde evleri hasar gören birçok kişinin barınma sorunu yaşadığı öğrenildi. Bölgede artçı depremlerin meydana geldiğini ve korkudan evlerine giremediklerini belirten vatandaşlar, "Pazartesi akşamı yaşanan depremin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor. AFAD da bize çadır veremeyeceğini söyledi. Şu an yaşlı insanlarımız ve çocuklarımızla dışarıda kalıyoruz" dediler.

Niğde'nin Bor ilçesinde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından dün Konya’nın Emirgazi ilçesinde 3.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Sık sık meydana gelen sarsıntılar nedeniyle Demirci Mahallesi’nde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, evlerde meydana gelen hasarlar nedeniyle vatandaşların evlerine girmemesi uyarısında bulundu.

MAHALLELİDEN YETKİLİLERE ÇAĞRI

Sözcü’den Müslim Evci’nin haberine göre hem artçı sarsıntılar hem de Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin uyarılarından dolayı evlerine giremeyen vatandaşlar AFAD'ın kendilerine çadır vermediğini iddia ederek dışarda sabahladıklarını belirtti.

Depremden en çok etkilenen bölgenin Demirci Mahallesi olduğunu ifade eden bölge sakinleri şunları söyledi;

“Pazartesi akşamı yaşanan depremin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor. Dün akşam yine sallandık. Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri artçı sarsıntılardan dolayı ‘evlere girmeyin' dedi, biz de sokakta kalıyoruz.”

‘AFAD EKİPLERİ BİZE ÇADIR VEREMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ

“Emirgazi Belediyemizin kendi imkanları ile kurabildiği 4 adet çadır var ancak bu çadırlar bin 414 nüfuslu mahalleye yetersiz kalıyor.

AFAD ekipleri ise bize çadır veremeyeceklerini söyledi. Niğde Obruk Köyü'nde dışarda kalanlara çadır dağıtıldı, bizlere ise verilmedi. Bazı mahalleliler kendi imkânlarıyla traktör römorku ya da kamyon kasasında kalıyor. Havalar soğumaya başladı.

Aramızda imkanı olmayan yaşlı ve çocuklarında bulunduğu birçok kişi dışarda sabahlıyoruz. Yetkililerden sesimizi duymalarını ve sorunlarımızı çözmelerini bekliyoruz.”

NE OLMUŞTU?

21 Eylül saat 22.08'de merkez üssü Niğde’nin Bor ilçesi olan 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, çevre il ve ilçelerden de hissedilen depremde can ve mal kaybı yaşanmazken bazı evlerde çatlaklar oluşmuştu. Deprem Aksaray, Konya ve Adana’nın bazı ilçelerinden de hissedilmişti.