TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, iktidar değişikliği durumunda ilk yapılacak olanın hemen parlamenter sisteme dönüş olmaması gerektiğini söyledi.

TİP Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, pazar günü saat 13:00'da Bursa Akademik Odalar Birliği'nde düzenlenen 'Halk Buluşması'nda konuştu. Atay, seçim sonrası olası iktidar değişikliğiyle ilgili “Erdoğan’ın kendine yonttuğu yetkilerle AK Parti’nin 20 yıllık iktidarındaki dejenerasyonu düzeltmek zorunda. Sonra parlamenter sisteme geçilecekse geçilmeli. Millet İttifakı bu yetkileri kullanmalı. Yoksa düzeltemeyiz” ifadelerini kullandı.

‘SOL POLİTİKALARI GÖZETEN BİR İTTİFAKA İHTİYAÇ VAR’

Duvar’da yer alan habere göre Atay, 3. bir ittifakın, sol ittifakın kurulması gerektiğini dile getirdi. Birçok sosyalist partinin içinde olduğu bir ittifakı arzu ettiklerini söyleyen Atay, sol politikaları gözeten bir ittifaka ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

‘ARTIK UMUT ETMEK İSTEMİYORUZ, BAŞARALIM DİYORUZ’

Atay, “Ya böyle bir ittifak kurulur, bu ittifak bunun öncüsü olur. Ya da bu ittifak yine kurulamaz, bir fırsat daha kaçırılır. Yine var olan bir ittifakın bunun sözcülüğünü yapması umuduna bağlarız kendimizi. Biz artık umut etmek istemiyoruz. ‘Gelin, hep beraber bir ittifak kurmayı başaralım’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Atay, arzu ettikleri gibi sol bir ittifak kurulamaması durumunda yapacaklarını, “Biz, HDP’yle bir ittifak kurarak seçim çalışmalarına devam etmeyi teorik olarak planlıyoruz” sözleriyle anlattı.  Atay, EMEP’in de kendileri gibi ‘HDP’siz bir ittifakın kabul edilir olmadığını’ söylediğini, Sol Parti ile görüşmelerinden sonra mutabakat sağlamayı düşündüklerini aktardı.

‘CHP DE OLMALI’

Atay, ittifak değerlendirmesine, “Türkiye’de aslında toplumsal olarak en güçlü olabilecek ittifak modellerinden biri, bu bahsettiğim ittifakın içinde kendini sosyal demokrat olarak tanımlayan CHP’nin de olması” sözlerini ekledi.

‘MESELE SİSTEMİN NE OLDUĞUYLA İLGİLİ DEĞİL, ANLAYIŞLA İLGİLİ’

Barış Atay, Türkiye’de sosyalist partilerin nerede konumlanacağı sorununun AKP-MHP iktidarının gitmesinden daha önemli bir sorun olarak tanımladı. İktidar değişikliğinin göründüğüne işaret eden Atay, parlamenter sisteme dönülmesine ilişkin, “Türkiye’de parlamenter sistem hiçbir zaman doğru bir sistem olarak yürümedi. Mesele sistemin ne olduğuyla ilgili değil, anlayışla ilgili” dedi.

‘MİLLET İTTİFAKI’NIN İKTİDARI ALDIĞINDA YAPACAĞI İLK İŞ PARLAMENTER SİSTEME DÖNMEK OLURSA İNTİHAR OLUR’

İktidarın değişmesinden sonra ilk taleplerinin meclis tüzüğünün değişmesi olacağını belirten Atay, şunları söyledi: “Türkiye'deki Başkanlık sisteminin ne kadar garabet bir sistem olduğunu hepimiz gördük. Bu kadar yetki inanılmaz bir şey tabi. Millet İttifakı iktidarı alırsa ve yapacağı ilk iş parlamenter sisteme geri dönüş olursa intihar olur.”

‘MİLLET İTTİFAKI YETKİLERİ KULLANMALI’

“Erdoğan’ın kendine yonttuğu yetkilerle AK Parti’nin 20 yıllık iktidarındaki dejenerasyonu düzeltmek zorunda. Sonra parlamenter sisteme geçilecekse geçilmeli. Millet İttifakı bu yetkileri kullanmalı. Yoksa düzeltemeyiz.”

‘HELLAŞMEYECEĞİZ, HESAPLAŞACAĞIZ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ söylemini de değerlendiren Atay, şöyle konuştu: “AK Parti, bize bir hayat borçlu. Biz hayat mücadelesi veriyoruz. O yüzden ‘Sen, benim yerime helalleşmeye karar veremezsin’ diyorum. Biz helalleşmeyeceğiz, hesaplaşacağız.”