Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Türkiye kökenli milliyetçi/ırkçı grupların Kürt ve solcu göstericilere saldırmasıyla çıkan olaylar Avusturya ile Türkiye arasında diplomatik krize neden oldu. İki ülkede karşılıklı olarak büyükelçiler dışişleri bakanlıklarına çağrıldı.

Viyana'da geçen hafta Kürtlerin ve sol görüşlü grupların düzenlediği bir gösteriye ırkçı/milliyetçi Türkiye kökenli gruplar tarafından saldırıda bulunulmuştu.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, polis iki taraf arasında kalırken gruplar karşılıklı olarak taş, maytap ve cam şişe atıldı.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer olaylarda 7 polisin yaralandığını ve 11 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Nehammer Türkiye'deki çatışmaların Avusturya'ya taşınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Ayrıca Avusturya Dışişleri Bakanlığı olaylar sonrasında Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını teyit etti.

"AVUSTURYA'DA ŞİDDET EYLEMLERİ İSTEMİYORUZ"

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da dün Twitter hesabı üzerinden "Avusturya'da özellikle de Viyana'da sokaklarda şiddet gösterileri istemiyoruz ve çatışmaların Türkiye'den Avusturya'ya taşınmasına izin vermeyeceğiz" demişti.

Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Johannes Wimmer de bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada büyükelçinin "Avusturya güvenlik güçlerinin Türk gençlere şiddet uygulamasından duyulan endişeyi bildirmek üzere" çağrılacağı belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca "Viyana'da terör örgütü PKK ve yandaşları tarafından birkaç gündür üst üste gösteriler düzenlenmesi, terörle mücadelede gösterilen samimiyetsizliğin yeni bir tezahürü olmuştur" görüşü savunularak "Gösteriler sırasında ayrıca, Avusturya emniyet güçlerince Türk kökenli gençlerin yaralanmasına, Türk toplumuna ait bazı işyerlerinin zarar görmesine sebep olan sert müdahaleyi kınıyoruz" ifadelerine yer verildi. (Deutsche Welle Türkçe)