Irak'ın başkenti Bağdat'ta Coronavirüs (Covid-19) hastalarının kaldığı hastanede yangın çıktı. Yangında 82 kişi hayatını kaybetti, 110 kişi yaralandı, ülkede 3 gün yas ilan edildi.

Irak İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Üyesi Ali Beyati, Bağdat'ta Covid-19 hastalarının kaldığı İbn el-Hatip Hastanesi'nde çıkan yangının nedeninin henüz belirlenemediğini söyledi.

Çok sayıda ambulansın sevk edildiği hastanede çıkan yangın söndürüldü. Yangında hayatını kaybedenlerin cenazeleri ve yaralılar, başkentteki diğer hastanelere kaldırıldı.

İÇİŞLERİ BAKANI SÖZCÜSÜ 82 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ DUYURDU

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Halid el-Mihanne de yangına ilişkin devlet televizyonuna açıklama yaptı. Mihanne, "Kovid-19 hastalarının tedavi gördüğü İbn el-Hatib Hastanesi'nde çıkan yangında 82 kişi şehit oldu, 110 kişi de yaralandı" dedi.

Sözcü Mihanne de yangının çıkış nedenine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan, İbn el-Hatib Hastanesi'nde çıkan yangına ilişkin gelişmeleri ele almak üzere bazı yetkililerle toplantı düzenledi.

Kazımi, bu tür olaylardaki ihmalkârlığın hatadan ibaret görülemeyeceğini aynı zamanda ihmalkâr tarafların tamamının sorumluluğunu üstlenmesi gereken bir suç olduğunu belirtti. Yangında hayatını kaybedenler için 3 gün ulusal yas ilan edildiğini kaydeden Kazımi, ülke genelindeki tüm hastaneler, oteller ve halka açık yerlerde güvenlik önlemlerinin bir hafta içinde denetlenmesi için ilgili bakanlık yetkililerinin katılımıyla bir teknik ekip oluşturulması yönünde talimat verdiğini aktardı.

SAĞLIK BAKANINA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA

Öte yandan Başbakan Kazımi'nin imzasıyla Sağlık Bakanı Hasan Temimi'yi geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı. Başbakan Kazımi, Bakan Temimi hakkında inceleme başlatılması talimatı verdi.

Sağlık Bakanı'nın yanı sıra Bağdat Valisi Muhammed Cabir Ata ve Bağdat Risafa Yakası Sağlık Müdürü Abdulgani Saadi'nin de geçici olarak görevden alınarak haklarında inceleme başlatılacağına belirtildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN YAZILI AÇIKLAMA

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de yangının nedenlerine dair acil bir soruşturma başlatılması yönünde talimat verdi.

Salih yaptığı yazılı açıklamada, yetkili makamlardan olaya ilişkin gerekli önlemlerin alınmasını, olaydaki ihmalkârların soruşturulmasını ve yaralıların tedavisi için tüm olanakların seferber edilmesini istedi.

DÖRT İSİM GÖREVDEN ALINDI

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da konuyla ilgili Bağdat Rusafa Sağlık Departmanı Genel Müdürü, İbn el-Hatib Hastanesi Müdürünün yanı sıra hastanenin teknik ve idari işler asistanı ile mühendislik ve bakım bölümü müdürünün görevden alındığı belirtildi.

MECLİS'TE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Irak Meclisi ise yayımladığı açıklamada, pandemi hastanesindeki yangına ilişkin yansımaları ve gelişmeleri tartışmak üzere yarın olağanüstü bir oturum düzenleneceğini duyurdu.