CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ile Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu arasında 'yalan' tartışması yaşandı. Karasu, 297 habere erişim engeli getirten Karaismailoğlu'na mahkeme kararını sundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun İBB Genel Sekreter Yardımcılığı dönemindeki bazı işlemleri nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Karaismailoğlu'nun başvurusu üzerine, suç duyurusuna ilişkin 297 ayrı haber linkine bakanlık bünyesinde bulunan Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından erişim yasağı getirilmişti.

'GAZETELER BUNU YAPINCA MI İTİBARI ZEDELENDİ?'

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM'deki bütçe görüşmelerinde bu sansürü gündeme getirerek şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir işlem için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Buna karşı Sayın Bakan ne yaptı? Tam 297 linke erişim engeli istedi. Gerekçe ne? ‘Talepte bulunanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görev yapmakta olduğu, talebe konu haber içeriklerinde itibarın ve saygınlığın zedenlenmesi.’ Sayın Bakan, İmamoğlu mazbatasını aldığı gün, siz gidip bu usulsüz ödemenin altına imza atarken saygınlığınız zedelenmedi de gazeteler bunu haber yapınca mı saygınlığınız zedelendi?"

BAKANDAN VEKİLE: YALAN SÖYLÜYORSUN

Karaismailoğlu’nun, "Yalan söylüyorsun" diye bağırmasının ardından Meclis'te ortam gerildi. Karasu, Karaismailoğlu’na, "Mahkeme kararı yanımda, sen buna yalan diyemezsin. Haddini bileceksin. Burada seçilmiş bir milletvekiline yalancı diyemezsin, aynen okuyorum" diyerek mahkeme kararını okudu.

297 habere getirttiği sansürü inkar eden Karaismailoğlu, 'mahkeme kararı' okununca sustu.