Bakan Selçuk açıkladı: Depremzedeler sağlık hizmeti alabilecekArtı Gerçek

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Elazığ ve Malatya'da depremzedelerin prim borcu olsa dahi sağlık hizmeti alabileceğini açıkladı.


Elazığ ve Malatya'da bulunan depremzedelere vergi, kredi borcu, tarım desteği gibi konularda yardımcı olunacağı gün aşırı açıklanırken, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'ta sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği açıklaması geldi.

Selçuk depremden etkilenen Elazığ ve Malatya'da vatandaşların prim borçlarına bakılmaksızın ve katılım payı ödemeksizin sağlık hizmeti alabileceğini söyledi.

Yapılan yazılı açıklamada, Bakan Selçuk, "Depremden etkilenen Elazığ ve Malatya’da Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki vatandaşlarımız ile bakmakla yükümlü olunan aile bireylerinin sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşamamaları için hastane, eczane ve optik işlemlerine ilişkin gerekli sistem çalışmaları tamamlandı. Elazığ ve Malatya illerimizdeki tüm genel sağlık sigortalılarımız ve bunların bakmakla yükümlü olduğu vatandaşlarımızdan muayene, ilaç, optik, ortez/protez ve diğer tıbbi malzeme katılım payları 30/4/2020 tarihine kadar alınmayacaktır" dedi.

Selçuk kamu ve özel sektör işverenleri ile genel sağlık sigortalarının prim borçlarının son ödeme tarihlerinin 30 Nisan 2020’ye kadar ertelendiğini bildirdi. Açıklamada, "Prim borçlarına bakılmaksızın 30 Nisan 2020 tarihine kadar bu illerdeki tüm genel sağlık sigortalılarımız ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler kamu, özel ayrımı yapılmaksızın tüm sağlık hizmet sunucularından muayene ve tedavilerini yaptırabilecekler. Ayrıca ihtiyaç duyulan ilaçları anlaşmalı eczanelerden, ortez/protez ve diğer tıbbi malzemeleri ise anlaşmalı firmalardan ücretsiz temin edebilecekler. Arama kurtarma çalışmaları sonrasında hep beraber Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremin yaralarını sarmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.(DHA)