CHP eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin CHP’li Enis Berberoğlu için düzenlediği fezlekenin derhal iade edilmesi gerektiğini söyledi. Yarkadaş, daha önce 25 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan ve suçlamaların bir kısmından beraat eden Berberoğlu için yeni fezlekede 60 yıl hapis cezası istendiğini belirtti.

Yarkadaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları belirtti:

"14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin CHP Mv. sevgili Enis Berberoğlu için düzenlediği fezleke, AYM'nin kararını yerine getiriyormuş izlenimi veriyor. Oysa ki; fezlekeyi okuduğunuzda, 14. Ağır Ceza'nın Berberoğlu'nun kazanılmış haklarını bile gasp etmeye çalıştığı açıkça görülüyor.

14. Ağır Ceza'nın henüz TBMM'ye ulaş(a)mayan fezlekesi incelendiğinde, Berberoğlu'nun aldığı 5 yıl 10 aylık ceza için yeniden yapılacak yargılama sürecinin adeta ‘krizi fırsata çevirme’ anlayışıyla düzenlendiği anlaşılıyor. Mahkeme, sanık lehine olan tüm kanunları bir kenara iterek Berberoğlu için ilk yargılama sürecinde bile istenmeyen bir ceza talep ediyor.

14. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu için 60 YILA VARAN BİR CEZA TALEP EDİYOR. Oysa ki; Berberoğlu için açılan ilk davada bile istenen ceza 25 yıldı. Mahkeme sanırım, üstüne faiz koyuyor.

Berberoğlu için yeniden yargılanma süreci başlasa bile, Yargıtay'ın verdiği 5 yıl 10 aylık ceza esas alınmak zorunda. Çünkü Berberoğlu, geride kalan süreç içinde, başta CASUSLUK olmak üzere tüm suçlamalardan beraat etti. Ve bu kararlar kesinleşti. Ancak belli ki; bunlar ya 14 Ağır için bir şey ifade etmiyor ya da hakimler dava sürecini husumete çevirdi.

Hukukun en temel kurallarından biri, yargıçların sanıklara karşı husumet içinde hareket edemeyeceğidir. Berberoğlu davasında bu ilkenin açıkça çiğnendiği görülüyor. Fezleke bunun ispatıdır.

‘BAŞKAN ŞENTOP İADE ETMELİDİR’

Ve bu fezleke, AYM'nin ‘hak ihlali var’ kararına karşı, yeni suçlar doğurmaktadır. TBMM'ye gönderilmesi beklenen fezlekede, Berberoğlu 5 yılla bile yargılanamayacakken, bu somut ve görünür gerçeğe rağmen, 60 yıla yakın bir ceza talep edilmektedir. Bu fezleke TBMM'ye geldiği an Başkan Mustafa Şentop tarafından derhal geri gönderilmelidir.

Çünkü; AYM kararını uyguluyormuş görüntüsü çizilen 14. Ağır Ceza fezlekesi, 'adil yargılanma hakkı, hukuki belirlilik ilkesi, aleyhe değiştirme yasağı ve hukuk düzeninin tekliği kuralları'nı açıkça yok saymaktadır.

14. Ağır Ceza, Berberoğlu'nun infazının bitimine sadece 8 ay kalmışken, bunu bile yeterli görmemektedir. Ve aynı mahkeme, Berberoğlu için üç ayrı suç türü ve üç ayrı fezleke düzenleyerek hukuksuzluğa devam etme niyetinde olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu hukuksuzluk Adalet Bakanı Sn. Abdülhamit Gül ve HSK'nın sayın üyelerini de doğrudan ilgilendirmektedir.

AVUKATLARI İTİRAZ ETTİ

Bu bağlamda, Berberoğlu'nun avukatları Yiğit Acar ve Murat Ergun'un mahkemeye itiraz ettiğini öğrendim. TBMM'nin, önümüzdeki günlerde yeniden göreve başlayacak olan Enis Berberoğlu'nun hukukunu koruması ve bu fezlekeyi yok hükmünde sayması tarihsel bir zorunluluktur.”