HABER MERKEZİ -  Mesud Barzani, bugün Irak Kürdistan Parlamentosu’na gönderdiği mektupta, yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesini istedi.


İLGİLİ HABER: BARZANİ İSTİFA ETTİ


Barzani, parlamentoya gönderdiği mektubun ardından bir mesaj yayımlayarak, Irak Kürdistanı'na yönelik saldırılar, bağımsızlık talebi ve Bağdat’ın tutumu hakkında mesajlar verdi. Bağdat’la “barış ve diyalog konusunda ısrarcı” olduklarını kaydeden Barzani, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz iyi niyetle özgür ve demokratik bir Irak için çaba sarf ettik. Ancak bunların demokrasi, hak ve hukuktan anlamadıklarını gördük. Bunların zihniyetleri buna müsaade etmiyor. Barışçı bir halk, demokratik bir şekilde haklarını istiyor ve buna karşı çıkıyorlar.

'IRAK BİR KEZ DAHA MEZHEBİ BİR TARAFIN ELİNE GEÇTİ'

Bir kez daha anlaşıldı ki Kürdistan halkının tek dostu kendisidir. Biz her kesimin kendini ifade edebileceği bir Irak için ‘Evet’ dedik. Bu temelde anayasa yazıldı ancak yazılan anayasa ayaklar altına alındı ve Irak bir kez daha mezhebi bir tarafın eline geçti.

3 Temmuz 2014'te parlamentoya gidip, Kürdistan halkının iradesini beyan etmesi için referandum talebinde bulundum. Hemen ardından IŞİD saldırdı. 6 Haziran'da tekrar bu çalışmalarla ilgili karar alındı.

Eğer peşmerge olmasaydı, Irak hiçbir şekilde Musul'u alamazdı. Uluslararası toplum peşmergenin mücadelesine saygı duydu. Bağdat'ın da bu fedakarlığa saygı duymasını bekledik. Ancak Bağdat bilerek Havice operasyonunu sürekli erteledi ve Kerkük'e saldırmak için bu operasyonu en sona bıraktı.

'REFERANDUMU BAHANE ETTİLER'

Kerkük için iyi bir hazırlık yapmıştık. Maalesef 16 Ekim gecesi bu büyük ihanet gerçekleşti. 16 Ekim gecesi, peşmerge ve halkımıza zehirli bir hançer sapladılar. 16 Ekim'deki bu ihanet olmasaydı durum çok daha farklı olacaktı.

Referandumu bir bahane olarak gördüler. Ancak referandum olmasaydı yine saldıracaklardı. Onlar Irak anayasasını uygulamak için değil, Kürt iradesini kırmak için geldiler. Haşdi Şabi saldırıları bizi savaşmaya mecbur etti.

'ABD NEDEN SESSİZ KALDI'

Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri, ABD'nin gözleri önünde ve onların silahlarıyla Kürdistan’a saldırdı. ABD buna neden sessiz kaldı? Bu soruların sorulması lazım çünkü onların silahlarıyla peşmergelerimiz şehit edildi.” (Rudaw)