Batman Cezaevi'ndeki isyan bastırıldıArtı Gerçek

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi'nde yeni infaz düzenlemesinin kendilerini kapsamadığını belirten adli suçlardan yargılanan mahkumlar dün akşam koğuşlarında yangın çıkararak isyan etmişti.


Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümetin infaz düzenlemesine ilişkin dün akşam çıkan isyan bastırıldı.

Yeni yargı paketindeki infaz düzenlemesinin kendilerini kapsamadığını belirterek isyan çıkardığı belirtilen adli suçlardan yargılanan mahkumlar, yangın çıkararak isyan etmişti. Yangın üzerine cezaevine çok sayıda ambulans, itfaiye ekibi ve asker sevk edilmiş, İHD Batman Şube Başkanı Devran Yıldız, “Yangın adli koğuşlarda sürüyor. Siyasi tutukluların kaldığı koğuşlarda yangın yok. Sadece atılan slogan sesleri geliyor. Adli tutuklular infaz yasasından kaynaklı protesto amaçlı yangın çıktıklarına yönelik bilgiler var” demişti.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA: CAN KAYBI VEYA YARALANMA YOK

Olaya ilişkin açıklama yapan Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, isyanın kontrol altına alındığını, olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın bulunmadığını bildirdi.


‘MÜNFERİT OLAY KONTROL ALTINA ALINDI’

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda dün akşam saatlerinde bazı adli suçluların karıştığı ‘münferit bir olayın meydana geldiği’ belirtildi. "Olay kontrol altına alınmış olup, olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma bulunmamaktadır" ifadesine yer verilen açıklamada, ceza infaz kurumunun normal işleyişine döndüğü belirtildi.

Öte yandan durumu öğrenen bazı tutuklu ve hükümlü yakınlarının olayla ilgili bilgi almak için M Tipi Ceza İnfaz Kurumu önüne geldiği görüldü.

BATMAN BAROSU: KOĞUŞLARA MÜDAHALE EDİLDİ

Batman Barosu da olayla ilgili "Batman Kapalı cezaevinde çıkan olaylarla ilgili olarak; Baro Başkanımız ve Yöneticilerimizin Batman Barosu Binasında, ilgililerle sürekli irtibat halinde olduğunu, gelen bilgilere göre koğuşlara müdahalelerin yapıldığını ve herhangi bir can kaybının olmadığını belirtmek isteriz" açıklaması yapmıştı.

BAĞLANTILI HABERLER