Fotoğraf: Reuters


NASA’nın eski başkanı Jim Bridenstine, 2019’da Plüton’un gezegen statüsünün eski durumuna getirilmesi için çağrıda bulunmuştu. Bilim insanları, şimdi Güneş’in yakınında gezen Plüton benzeri her kayayı gezegenler listesine eklemek istiyor.

Araştırmacılara göre; temel olarak, uzaydaki herhangi bir jeolojik olarak karmaşık varlık, gezegen statüsü için önerilen gereksinimleri karşılayabilir.

Sözcü’den aktarılan haberde Araştırma ekibinden Phillip Metzger, NBC News’e böyle bir tanımın Güneş Sistemi’ne Plüton ile beraber 150 gezegen daha getireceğini söylüyor. Metzger’in ekibi, bir cismin gezegen olarak kabul edilebilmesi için kendi yörüngesini temizlemiş olması gerektiğini belirten gezegen statüsü yeterliliğini kaldırmak istiyor. Bu kriter, daha önce Güneş Sistemi’ndeki uyduların, asteroitlerin gezegen statüsü kazanmasını engellemiştir.

NE OLMUŞTU?

Plüton ilk olarak, ABD'li astronom Clyde Tombaugh tarafından 1930 yılında keşfedildikten sonra gezegen olarak kabul edilmişti. Plüton'un gezegenliğine ilişkin tartışmalar ise, ilk olarak bilim insanlarının Plüton'dan yüzde 27 daha büyük bir gök cismi olan 'Eris'i keşfetmesiyle başlamıştı. Aynı yıl, Uluslararası Astronomi Birliği tarafından yapılan gezegen tanımı içerisine Plüton alınmamıştı ve bu gezegen 'cüce gezegen' olarak tanımlanmaya başlanmıştı.