BM Güvenlik Konseyi'ndeki harekat oylamasına Rusya ve Çin vetosuArtı Gerçek

BMGK'nin ortak bir açıklama yapabilmesi için 15 üye ülkenin, oy birliğiyle karar alması gerekiyor.


Rusya ve Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nda (BMGK), Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı harekatın durdurulması çağrısının yer aldığı ortak açıklamasına engel oldu.

ABD, BMGK'ye Türkiye'nin Suriye'ye askeri operasyonunu ''durdurması'' ve güvenlik kaygılarını ''diplomatik kanallarla'' çözmesi çağrısı yapan bir açıklama teklifinde bulundu.

Rusya ve Çin, Türkiye'nin harekatı durdurması çağrısının yer aldığı ortak açıklamaya izin vermedi.

ABD'nin hazırladığı ve BMGK üyeleriyle paylaştığı taslak metinde, 'Türkiye'nin askeri harekatından ve neden olacağı insani ve güvenlik boyutundan endişe duyulduğu ve bunun IŞİD ile mücadelede kaydedilen önemli ilerlemeye zarar verebileceği' savunuluyordu.

Suriyeli mültecilerin ülkelerine ''güvenli, gönüllü onurlu ve uluslararası insani hukuk çerçevesinde'' dönmesi gerektiği belirtilen taslak metinde tüm taraflara, sivillerin korunması ve ''engelsiz, güvenli ve sürdürülebilir'' insani erişim sağlaması çağrısı yer alıyordu.

Suriye'nin ''egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü'' vurgusu yapılan metinde, Suriye'deki krizin askeri yollarla değil BMGK'nin 2254 sayılı kararının uygulanması ile çözülebileceği belirtiliyordu.

ABD DURDURULMASINI İSTEDİ

ABD'nin teklif ettiği ortak açıklama metninin, önceki gün teklif ettiği metinden farklı olması ise dikkat çekti. Önceki günkü taslakta Türkiye'ye harekatı durdurması çağrısı yapılmazken, bugün böyle bir çağrıda bulunuldu.

Ayrıca ilk metinde Türkiye'nin güvenlik endişelerinin ''meşru'' olduğu belirtilirken, değişiklik yapılan metinde ''meşru'' ifadesine yer verilmedi.

BMGK'nin ortak bir açıklama yapabilmesi için 15 üye ülkenin, oy birliğiyle karar alması gerekiyor.  (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER