Antalya'da boşanmak istediği H.Y.'nin (36) pompalı tüfekle vurmasıyla sağ bacağını kaybeden Arzu Yelken (29), 14 yıl 6 ay hapis cezası alan eşinin istinaf mahkemesi kararıyla tahliyesine tepki gösterdi. Yelken, "Bana 'Seni vuracağım, birkaç sene yatıp çıkacağım' demişti. Aynen öyle oldu. Çocuklarım için yaşamak istiyorum" dedi.

16 yaşında görücü usulü evlendirildiği H.Y.’den kendisini aldattığı ve uyuşturucu madde kullandığı gerekçesiyle 2018 yılında boşanmaya karar veren Arzu Yelken, eşine dava açtı. Boşanmak istemeyen H.Y. ise Yelken'i "Vazgeçmezsen seni vuracağım" diyerek tehdit etti.

DHA’nın haberine göre davadan vazgeçmeyen Arzu Yelken, 9 Kasım 2019'da görüşmek için gittiği H.Y. tarafından pompalı tüfekle sağ bacağından vuruldu. Olay sonrası gözaltına alınan H.Y., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 1,5 ay Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören Yelken'in, 4'üncü ameliyat sonrası sağ bacağı kesildi. Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan H.Y. ise 14 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. İtiraz üzerine haziran ayında istinaf mahkemesinde görülen davada, H.Y.'nin tahliyesine karar verildi.

'SENİ VURACAĞIM, KEYFİME BAKACAĞIM’

Tahliye kararına tepki gösteren Arzu Yelken, 16 yaşında evlenip, küçük yaşta anne olduğunu, çocuğuyla birlikte büyüdüğünü anlattı. Kadın hastalıkları nedeniyle ciddi tedavi gördüğünü söyleyen Yelken, doktor tarafından yasaklanmasına rağmen eşinin kendisini cinsel ilişkiye zorladığını ve bu nedenle kavga ettiklerini söyledi. Yelken, “'Boşanalım' dememle benden habersiz evi sattı. 'Eğer o davayı gidip açacak olursan seni vururum' demişti. Ben başta ciddiye almadım ve 2018 yılının Haziran ayında boşanma davası açtım. Bu süreçte 'Ben seni vuracağım, çocuklarından vazgeç, çocukları da alacağım senden, seni boşamayacağım, keyfime de bakacağım' dedi" diye konuştu.

H.Y.'nin mahkemelere gelmediğini aktaran Yelken, “Avukatı her mahkemede H.Y.'nin beni ve çocuklarını sevdiğini, boşanmak istemediğini dile getirdi. Birkaç duruşmada çocukları göstermediğimi iddia etse de hiçbir şekilde çocuklarını görmeye gelmemişti. Bu süreçte kendisiyle konuşmaya gittim. Sorgu sual etmeden, kapıyı açar açmaz vurdu beni" dedi.

'ÇOCUKLARIM İÇİN HAYATA TUTUNMAK ZORUNDAYIM’

Vurulduktan sonra 1,5 ay tedavi gördüğünü, 4 ameliyat geçirdiğini dile getiren Yelken, “Ayağımı kaybettim. Kurtuluşu mümkün değildi. Tedavilerim sürdü ama olmadı. Şu an baston değnekle yürüyorum. Hayata çocuklarım için tutunmak zorundayım" diye konuştu.
‘BANA ‘SENİ VURACAĞIM, BİRKAÇ SENE YATIP ÇIKACAĞIM’ DEMİŞTİ, AYNEN ÖYLE OLDU’

Arzu Yelken, 14 yıl 6 ay hapis cezası verilen eşi hakkındaki tahliye kararına tepki göstererek isyan etti:

"İtiraza bakan istinaf mahkemesi tahliye kararı verdi. Bana 'Seni vuracağım, birkaç sene yatıp çıkacağım' demişti. Aynen dediği gibi oldu. 2 sene bile cezaevinde yatmadı. Şu an dışarıda kendisi.”

‘ÇIKTIĞIM ZAMAN YARIM BIRAKTIĞIM İŞİ TAMAMEN BİTİRECEĞİM’

“'Çıktığım zaman yarım bıraktığım işi tamamen bitireceğim' demiş. Şu an hayati tehlikemiz var. Adam bunu yaptı, ‘gider birkaç sene yatar çıkarım’ düşüncesi oluşuyor. Kadınlar bu yüzden ölüyor. Birkaç sene yatıp çıkıyorlar. Bunları yaşamamamız için ölmemiz mi gerekiyor? Ölmemiz gerekiyor ki hak ettikleri cezayı almaları için tekrar bunlar içeri girsin.”

‘ADALET YERİNİ BULMADI, BİLSEYDİM O MAHKEMELERE GİTMEZDİM’

“Adalet yerini bulmadı, bilseydim o mahkemelere gitmezdim. Adalet yerini bulsun istiyorum. Bu adam elini kolunu sallayarak geziyor. Vurdu beni, dediğini yaptı. 1-2 sene dahi yatmadı, cezaevinden çıktı. Ölmek istemiyorum, çocuklarım için yaşamak istiyorum.”