Olay TV'yi sadece 26 gün yayın yapmasının ardından kapatmasıyla en son gündeme gelen eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Rus uçağının vurulmasınndan sonra Türkiye ile Rusya arasında arabuluculuk yapmasıyla ilgili olarak konuştu. Ruslarla ile problemler çözülmeseydi, Rusya'nın 15 Temmuz darbe girişimini destekleyeceğini söyleyen Çağlar, "Rusya desteklerdi Fetullahçıları. Çünkü sen koca bir devin uçağını vurdun." dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la dost olduğunu belirten Çağlar, "Ben Sayın Hulusi Akar'ı iyi tanırım. Hulusi Akar 60 darbesini de 71 muhtırasını da, 80 darbesini de yanlış bulur. ‘Bizim görevimiz devletin emrinde olmaktır. Siyaset yapacaksak üniformayı çıkarıp kravat takmamız lazım' der. Türkiye'nin şansıdır Hulusi Akar. Ve bugün de milli savunma bakanı olarak" diye konuştu.

Çağlar, Independent Türkçe'den Can Bursalı'ya konuştu.

Çağlar'ın verdiği yanıtların bazıları şöyle:

"FETULLAH GÜLEN'İ TELEVİZYONA ÇIKARDIM, GENELKURMAY'DAN İKAZ ALDIM"

FETÖ tehlikesini ülke yönetiminde söz sahibi olduğunu dönemlerde fark etmiş miydiniz?

Onları hiç sevmedim. Biz 92 senesinde Azerbaycan'a gittik. Bunlar orada okul açmışlardı. Sayın Süleyman Demirel'den de okulu ziyaret etmelerini istediler. Süleyman Bey "Sen git buraya" dedi. Gittim, ziyaret ettim.

1996 yılında NTV'yi kurduğumda bu FETÖ'yü televizyona çıkardım. Kim bu adam dedik ya, görelim dinleyelim. Fatih Altaylı ile Nuri Çolakoğlu bununla program yaptılar. O sırada Genelkurmay'dan ikaz aldım. 'Çıkarma bu adamı, bu tehlikeli adam' dediler. Ben de 'kardeşim, tehlikeli bir adam konuşsun görelim ne olduğunu' dedim.

Bir medya patronu olarak Genelkurmay'dan ikaz almayı doğru buluyor musunuz?

O günün şartları oydu. Bir de benim Genelkurmay'la ilişkim çok iyiydi. Şimdi ben hepsini tanıyorum. 'Bunu yayına çıkarmasan daha iyi' dediler. 'Yok' dedim, 'çıkacak bu'. Görsün Türk halkı bu kim. Ayrıca ben de göreyim, neciymiş.  

...

"RUSYA FETULLAHÇILARI DESTEKLERDİ"

Söyleşinin başında bir moral vurgusu yaptınız. Pandemiden önce, 15 Temmuz'dan beri ülkede gergin bir hava hakim. Hemen öncesinde de Rusya'yla yaşanan bir uçak krizi vardı ve 15 Temmuz'dan çok kısa süre önce çözüldü. Bu krizin çözülmesinde siz de rol aldınız. Rusya'yla uçak krizi çözülmeseydi, 15 Temmuz darbe girişiminin sonucu farklı olur muydu?

Olurdu. Rusya desteklerdi Fetullahçıları. Çünkü sen koca bir devin uçağını vurdun. Ama uçağın vurulmasında da Fetullahçıların rolü var biliyorsun. Neyse ki o iş güzel bir şekilde halledildi. Ben çok gittim geldim, sağ olsun cumhurbaşkanı da bana güvendi. Sayın Putin de bize güvendi. Biz ikisinin söylediklerini getirip götürdük. Benim katkım bu oldu.

"HULUSİ AKAR BANA 'DURUM ÇOK KÖTÜ, HER AN KAPIŞABİLİRİZ' DEDİ

O süreç nasıl başladı? Hulusi Akar ile sizin geçmişten gelen bir dostluğunuz var sanırım…

Var, iyi bir dostluğumuz var. O albayken, İsmail Hakkı Karadayı'nın özel kalem müdürü idi. Ta o günden beri bir dostluğumuz vardı. O bana 'Durum çok kötü, her an kapışabiliriz' dedi. Ben de 'Çözeriz' dedim ben. 'Nasıl çözeceksin?' dedi. Sonra Rusya'ya gittim. Neyse, daha fazla girmek istemiyorum o konulara. Hulusi Akar eski bir dostum benim. Rusya'da da çok dostum var. Ben dostluğa çok önem veririm.

"HULUSİ AKAR TÜRKİYE'NİN ŞANSIDIR"

15 Temmuz'a ilişkin söylediğiniz çok önemli…

Orada Tayyip Bey'i de tebrik etmek lazım. Dik durdu. Türk halkı da ona sahip çıktı. Eskiden, 60'da, 80'de kimsenin sesi çıkmadı. Ama 15 Temmuz'da halk tankların önüne atladı. Tabii Hulusi Akar'ı da tebrik etmek lazım. O darbeye direndi. Komuta kademesi destek verseydi yine başarılı olurdu darbe.

Ben Sayın Hulusi Akar'ı iyi tanırım. Hulusi Akar 60 darbesini de 71 muhtırasını da, 80 darbesini de yanlış bulur. ‘Bizim görevimiz devletin emrinde olmaktır. Siyaset yapacaksak üniformayı çıkarıp kravat takmamız lazım' der. Türkiye'nin şansıdır Hulusi Akar. Ve bugün de milli savunma bakanı olarak