Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu İran'ın Devrim Muhafızları Kudus Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin bölge barışı için ciddi bir risk oluşturduğunu söyledi.

Ankara’da düzenlenen 2019 yılı değerlendirme toplantısında konulan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, ABD tarafından suikastle öldürülen İranlı komutan için "Süleymani'nin öldürülmesi bölgemizin barışı için ciddi bir risk olmuştur" dedi.


Bakan Çavuşoğlu "Bu sorunun çözülmesi ya da gerginliğin azaltılması için önümüzdeki günlerde yine diğer ülkelerle birlikte çaba sarf etmeye devam edeceğiz" dedi.

Küresel açıdan kapsamlı değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bir yılın geride kaldığına dikkati çeken Çavuşoğlu, 2019'un jeopolitik rekabetin en üst noktaya çıktığı ve özellikle büyük güçler arasında güç mücadelesinin had safhaya ulaştığı bir yıl olduğunu söyledi. 

'KASIM SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ BÖLGEMİZ İÇİN CİDDİ BİR RİSK YARATTI'

Çavuşoğlu, geçen yılın değerlendirmesini yapmadan önce, bu yılın ilk gelişmelerine ilişkin de "Kasım Süleymani'nin Irak'ta öldürülmesi bölgemizin barış ve istikrarına ciddi bir risk oluşturdu, tehdit oluşturdu. ABD-İran gerginliğinin diplomasi yoluyla azaltılması için yoğun çaba sarf ediyoruz" dedi.

İlgili tüm taraflarla yakın temas içinde olduklarını belirten Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştüğünü, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi diğer liderlerle de gelecek günlerde görüşeceğini bildirdi.

Çavuşoğlu, kendisinin de İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefon görüşmeleri yaptığını aktardı.

'GERGİNLİĞİN AZALTILMASI İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ'

Türkiye'nin barış için atılacak tüm adımlarda her zaman liderlik rolü üstlendiğini savunan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
"Bu sorunun çözülmesi ya da gerginliğin azaltılması için önümüzdeki günlerde yine diğer ülkelerle birlikte çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi çarşamba günü de (Rusya Devlet Başkanı) Putin İstanbul'a geliyor. Putin ile bu konuları Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat ele alacak. Özellikle burada hepimizin ortak endişesi Irak'ın diğer ülkeler için, üçüncü ülkeler için bir çatışma alanına dönüşmemesi. Bu Irak için ve bölgemiz için çok ciddi bir risktir. Irak'la da temaslarımız devam ediyor. 

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in de aynı endişeler içinde telefon görüşmesinde gördük. Dolayısıyla bu şiddet sarmalının azaltılması için biraz önce de söylediğim gibi biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz."

Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü gün hükümet saatlerce hiçbir açıklama yapmamış, İran'ın "intikam alacağız" açıklamalarına karşılık ABD'den "yine vururuz" tehditleri devam ederken, Ankara sessizliğini korumuştu.

LİBYA AÇIKLAMASI: 'BU ŞAVAŞIN KAZANANI OLMAZ'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya'daki iç savaşa ilişkin de "Bu savaşın kazananı olmaz. Eğer durdurmazsak uzun süre devam edebilir" ifadelerini kullandı.