HABER MERKEZİ- Kemal Kurkut’u vuran polis memuru Y.Ş. hakkında açılan davanın bugün görülecek ilk duruşması öncesinde anne Secan Kurkut’un feryadı adliye koridorlarında yankılandı. "Ne istediler Kemal'imden" diyen anne Secan Kurkut, sanık polisin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Diyarbakır’da 21 Mart günü düzenlenen Newroz kutlamasına katılmak üzere Malatya'dan kente gelen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u alanın girişinde kurulan kontrol noktasında gazetecilerin gözleri önünde öldüren polis memuru Y.Ş. hakkında “olası kastla insan öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşmanın başlaması öncesinde adliyenin çevresinde çok sayıda TOMA, akrep ve kirpi tipi zırhlı araç konuşlandırılırken, yer yer ağır silahlı polislerin adliye çevresinde devriye gezmesi dikkat çekti. 

Duruşmayı Kurkut'un Malatya'dan gelen ailesi, DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk, HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilek Öcalan, TJA Aktivisti Ayla Akat Ata, HDP Diyarbakır il eşbaşkanları ve yöneticiler, çok sayıda kişi ve gazeteci takip ediyor. 

ANNE KURKUT: GENÇLER ÖLMESİN 

Duruşmaya saatler kala zor anlar yaşayan Kurkut'un annesi Secan Kurkut, “adalet” talebiyle geldiği Diyarbakır Adliyesi önünde “Gençler ölmesin” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. "Ne istediler Kemal'imden" diyen anne Secan Kurkut, sanık polisin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

AĞABEYİ: ADALET TALEP EDİYORUZ

Kurkut'un ağabeyi Cihan Kurkut ise başka Kemallerin ölmemesi için davanın takipçisi olacaklarını vurguladı. Cihan Kurkut, "Bu ülke çok acılar yaşadı. Ceylanlar, Berkinler, Kemaller ölmesin diye adalet peşindeyiz. Bugün bu Adliye’den adalet talep ediyoruz; ama bu talebimizin yerine geleceğine pek inanmıyoruz" dedi.
 
VURULDUĞU YERE GİTTİLER

Saat 10.00’da başlaması gereken duruşma, mahkeme başkanının dosyayı incelemesini sürdüreceği gerekçesiyle 13.30’a alındı. Bunun üzerine adliyeden çıkan aile, Kurkut’un vurulduğu Newroz alanına doğru hareket etti.

Kemal Kurkut'un katil zanlısı polis Y.Ş.’nin duruşmasına gelen anne Secan Kurkut, oğlunun vurulduğu noktaya giderek ağıt yaktı. Anne, “Şehit düştüğün yer, kanın döküldüğü yer burası mı? Kurban olurum güzel” diyerek gözyaşı döktü.

Diyarbakır Newroz’unda polis tarafından vurulan Kemal Kurkut’un Malatya’dan gelen ailesi, polis Y.Ş.’nin tutuksuz yargılandığı duruşmanın öğleden sonraya alınması üzerine çocuklarının vurulduğu Evrim Alataş Bulvarı’na gitti. Kurkut’un annesi Secan Kurkut, kardeşleri ve yakınları Newroz Parkı girişindeki olay yerini ilk kez gördü. 

'BİLMİYOR MUSUN ONLAR ZALİMDİR' 

Anne Secan Kurkut, araçtan iner inmez gözyaşları içinde oğlunun vurulup düştüğü toprağı okşayarak öptü. Oğlu Cihan Kurkut’un kollarına girdiği anne, uzun süre burada gözyaşı dökerek ağıt yaktı. “Şehit düştüğün yer, kanın döküldüğü yer burası mı. Kurban olurum güzel” diye haykıran anne Kurkut, “Oy kurban olayım Kemal. Sen nereye düştün. Kurban olduğum. Gel Kemal, gel ki burada oynayasın. Kanın nereye döküldü Kemalim. Kör olsunlar. Kurban olduğum Kemal. Güzelim. Neredesin Kemal. Kanın nereye döküldü. Sen burada mı gözlerini kapadın. Oy kuzum. Oy yavrum sen neden buraya geldin. Bilmiyor musun onlar zalimdir” şeklinde ağıt yaktı. 

Anne, yakınları tarafından teselli edilerek, güçlükle yerden kaldırıldı. Kurkut’un vurulmasına tanıklık eden gazetecilerden bilgi alan aile, bir süre burada bekledi. HDP yöneticilerinin de eşlik ettiği aile, daha sonra Kurkut’un bıçağı aldığı bulvar başındaki kasaba giderek bilgi aldı. Aile, daha sonra duruşmaya katılmak üzere Diyarbakır Adliyesi’ne geçti. 

GÖREVDE OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Kurkut ailesinin yanı sıra çok sayıda siyasetçi ve avukatın takip ettiği duruşmada sanık polis Y.Ş. SEGBİS üzerinden duruşmada savunma yaptı. 
 
Y.Ş., infazdan sonra 3 ay açığa alındığını, ardından ise göreve başladığını söyledi. Y.Ş., Kurkut’a doğru iki el ateş ettiğini, ayağını hedef alarak vurduğunu iddia etti. Polis, Kurkut’u vurduktan sonra Newroz alanındaki görevinin başına döndüğünü anlattı. 

Ancak infaz anına ilişkin çekilen fotoğraf ve polis kamerası görüntülerinde Y.Ş.’nin yakın mesafeden Kurkut’un göğsüne doğru arkadan ateş açtığına dair tespit dosyada yer alıyor. Duruşma sırasında Kemal Kurkut’un annesi Secan Kurkut, fenalaştı. Anne Kurkut, salon dışına çıkarıldı. 

SAVCI TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Kemal Kurkut'u vuran polis Y.Ş.'nin savunmasının ardından infazı fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök tanık olarak dinlendi. Duruşma Savcısı ise halen görevde olan polis için CMK 100. maddede sabit olan koşulların oluştuğu gerekçesiyle tutuklanmasını istedi. Savcının talebini değerlendiren mahkeme talebi reddetti. Duruşma 26 Nisan 2018'e ertelendi. (Mezopotamya Ajansı)