ARTI GERÇEK-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili avukat Murat Bakan, Gezi Davası kapsamında 717 gündür hapiste olan tutuklu iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala ve 477 gündür hapiste olan CHP PM Üyesi ve eski Milletvekili Eren Erdem’i Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. CHP’li Bakan ziyaretlere ilişkin detayları paylaştı, hukuki süreçlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

'EN ÇOK GÖKYÜZÜNÜ ÖZLEDİM'

Eren Erdem ziyaretine ilişkin detayları paylaşan Murat Bakan, “Eren en çok gökyüzünü özlediğini söyledi. Sözleştik, çıktığında Şirince’de uzun doğa yürüyüşleri yapacağız. Ardından Selçuk’ta birlikte Gyrocopter’e binecek ve özlediği gökyüzünde özgürlüğe uçacağız” dedi. 

'RAPORLAR TEMİZ, DOSYADA HİÇ DELİL YOK; BU BİR İNTİKAM DAVASI'

Eren Erdem’in haksız yere hapsedildiğini belirten CHP’li Bakan, “Eren Erdem davası bir intikam kumpası davasıdır. Dava kapsamında yapılan araştırmalara bakıyorsunuz; HTS kayıtları temiz, MASAK raporları temiz. Dosyada hiçbir delil yok. Fakat dava, önce ne olduğu kim olduğu belli olmayan bir gizli tanık üzerinden ısrarla sürdürüldü, ardından gizli tanığın kim olduğu ortaya çıktı ve Eren Erdem’e zorla iftira attığını itiraf etti. Hem İstinaf Mahkemesi’ni hem Anayasa Mahkemesi’ni acilen göreve davet ediyorum. Eren Erdem’in bireysel başvurusu bekliyor. İlk yargı paketi Meclis'ten geçti. Yeni paketlerse yolda. Cumhurbaşkanı’nın onaylayıp Resmi Gazete'de yayınlanır yayınlanmaz Osman Kavala, Eren Erdem ve Cumhuriyet Gazetesi davasında hala ve tek tutuklu olan Emre İper derhal özgürlüğüne kavuşmalı. Aksi takdirde siyasallaşan yargının hukuk dışı uygulamaları devam edecekse, ‘yargı reformu’ diye bağırmaya devam etmeleri daha büyük bir utanca dönüşecek!” diye konuştu. 

'BUGÜN OSMAN KAVALA'NIN GÖZALTINA ALINDIĞI GÜN'

Yine cezaevinde ziyaret ettiği Osman Kavala’nın da sağlığının iyi olduğunu belirten CHP’li Bakan, ziyarete ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Gezi Direnişi ile ilgili ilk soruşturmayı açan savcı 17/25 aralık yolsuzluklarının da savcısı ve FETÖ’den firari. Soruşturmanın dayanağı olan polis fezlekesinde imzası olan şube müdürü FETÖ’den tutuklu yargılanıyor. Ama FETÖ ile mücadele ettiklerini iddia edenler, 2015’de FETÖ’cüler tarafından açılan ve beraatla sonuçlanan davanın delillerini yıllar sonra ‘yeniden kıymetlendirip’ dava açtı. Gezi Parkı eylemlerini organize ettikleri gerekçesiyle Osman Kavala tutuklu olmak üzere toplam 16 kişiyi yargılıyorlar. Yüzbinlerce insan hepimiz Gezi’deydik. Çünkü Gezi; toplumun eşitlik, özgürlük, adalet ve barış talebiyle hep birlikte yükselttiği haklı, onurlu ve şerefli bir itiraz. Çünkü Gezi; gençlerin büyüttüğü demokrasi ve özgürlük direnişi. Bir yandan FETÖ’cülerin delillerini alıp ‘Gezi eylemlerini organize etti’ diye bir suç yaratıp bir kişiyi 2 yıldır tecritte tutuyorlar. Diğer yandan Yargı Reformu gündemi yaratıyorlar. Bugün Osman Kavala’nın gözaltına alındığı gün."

'BU ÜLKENİN DEĞERLİ BİR KAZANIMI OLAN SEVGİLİ OSMAN KAVALA’NIN BIRAKILMASINI BEKLİYORUZ!'

"İki yıl önce bugün gözaltına alındı ve 1 Kasım’da tutuklandı. 717 gündür tecritte olan Osman Kavala hakkındaki iddianame tamamlandığında 477 gündür hapisteydi, ilk kez hakim karşısına çıktığında ise 20 aydır tutukluydu. AKP ise, adına ‘Yargı Reformu’ dedikleri birtakım düzenlemeleri sunarken, uzun tutukluluk sürelerini bir cezalandırma yöntemi olmaktan çıkaracaklarından bahsediyor. Osman Kavala bu ülkenin değerli bir kazanımıdır. Sanatın kültürün gelişmesi için katkı veren, gençlere yol açan, insanların hayatına dokunan, bu ülkenin gelişmesi için, demokrasi için elinden geleni yapan değerli bir iş insanıdır. Bir an önce bu davanın düşmesini, hukuksuzluğun sona ermesi ve Sevgili Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını bekliyoruz!”